| BlaBla20 a întrebat:

Buna seara.Am si eu o curiozitate/nelamurire sau intrebare...nu stiu ce este exact.In primul rand sa povestesc ca sa poata sa imi raspunda cine este interesat si stie cat de cat ce as putea sa fac:Am facut anul trecut un curs de ospatar la o agentie de calificare profesionala din Sighisoara.Am inceput in luna februarie la un restaurant mai mic din oras(unde mai nimic nu am invatat,din lipsa de interes al chelnerilor)iar in luna aprilie am terminat cu cursul,am dat si un test(de doi lei) ne spunea doamna de la agentie tot ce trebuia sa completam pe foi, evident, am absolvit.Bun. Urma sa astept intre 1-3 luni pentru a primi diploma de ospatar.Au trecut cele 3 luni si m-am dus dupa diploma, doamna mi-a spus ca inca nu i-a venit diploma de la Bucuresti.Am zis ok,mai astept, insa m-am dus de nenumarate ori si mereu imi spunea aceeasi scuza, ca tipografia din Bucuresti si-a reinnoit contractul cu nu stiu cine si ca mai dureaza pana vin diplomele(al meu si al celorlalti participanti cu care am dat testul).Nu am putut sa dau de celelalte persoane pentru a-mi confirma daca ei au primit sau nu diplomele.Si uite asa a trecut mai mult de un an si inca nu am nici-o diploma. Fusesem plecata si in strainatate toamna trecuta iar dupa ce am venit acasa iar am fost la doamna care destul de evaziva mi-a spus ca nu stie nici ea ce se intampla.Mentionez ca am facturile de la ratele care le-am platit, in total 700 lei, in 3 transe. Tipa mi-a spus clar ca banii sunt nereturnabili, cred si eu, daca singurul lor scop e sa tepuiasca naivii ca mine.Deci ce as putea sa fac in situatia de fata? Suma de 700 lei nu e prea mare dar la momentul respectiv era mare pentru mine si cu greu i-am adunat.E prea tarziu sa actionez? Daca nu, in ce fel sa actionez? Multumesc...

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

La Mures, sa intrebi daca au avut autorizatie pentru anul in care tu ai urmat scoala--- inainte sau dupa perioada care te intereseaza nu are, pentru tine, nicio relevanta.
P.S. daca esti hotarata sa lupti, fa-o pana la capat. Succes!

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Intai te informezi daca furnizorul respectiv de formare profesionala din Sighisoara este autorizat pentru asemenea cursuri. Informatia o poti obtine de la Agentia Judeteana pentru plati si inspectie sociala Mures(str.Str.Iuliu Maniu nr.2, etj I, cod 540027, Târgu Mureş; tel:0265-265600; 0265-265601; 0265-261008 )--- la ei se gaseste lista furnizorilor autorizati. Daca acel furnizor la care ai urmat cursurile este autorizat, atunci trebuie sa primesti diploma( faci cerere scrisa si cu numar de inregistrare in 2 exemplare, din care pastrezi un exemplar).

Daca nu este autorizat, in conformitate cu prevederile OUG nr.129/2000, cred ca ar trebui sa faci o plangere la politie pentru inselaciune---vezi aici ce trebuie sa contina o asemenea plangere:http://www.romaniacurata.ro/articol-1041.htm

| BlaBla20 explică (pentru alessia5158):

Multumesc pentru raspuns! La Mures nu ma pot deplasa caci acum stau in Sibiu dar am sa sun sa verific daca agentia aceea este sau nu autorizata(desi pe toti peretii agentiei aveau diplome de acreditare/autorizatie sau ceva de genul), fiind singura agentie de calificare profesionala din Sighisoara, nu cred ca sunt neautorizati dar e mai bine sa verific.Totusi mi se pare dubios ca la inceput avea o scuza doamna iar dupa o vreme nici ea nu mai stia cum sa se justifice.Mersi inca odata!

| alessia5158 a răspuns (pentru BlaBla20):

La Mures, sa intrebi daca au avut autorizatie pentru anul in care tu ai urmat scoala--- inainte sau dupa perioada care te intereseaza nu are, pentru tine, nicio relevanta.
P.S. daca esti hotarata sa lupti, fa-o pana la capat. Succes!

| Adixuuu a răspuns:

Poti consulta un avocat, daca dai de persoana aceea, poti face o.plangere la politie, dar politiadl.din Tara nu e buna de nimic. poti da in judecata acei tepuitori.consulta un. specialist