| Btt_Andrey_1997 a întrebat:

Buna Seara TPU! Am si eu un pc format din : Procesor: Intel Pentium G2030 de 3.00 GHz, Placa de baza: ASUSTeK P8H61-M LX3 PLUS R2.0, 4 GB DE RAM, si placa video nVIDIA geforce GT 630. Problema este urmatoarea : Cand ma joc jocuri mai bune si mai noi sau cand il solicit mai mult se restarteaza. Precizez ca gta 4 merge la maxim si se misca impecabil dar dupa 2 min se restarteaza acuma multi mi-au zis ca e de la sursa. Va rog daca puteti sa imi recomandati o sursa buna care sa mearga si sa duca. VA ROG DACA NU CONOASTETI NU VA BAGATI SA DA-TI RASPUNSURI GRESITE SAU ERONATE. Multumesc mult si astept raspuns.

Răspuns Câştigător
| slayer09 a răspuns:

Cum zice si gelu1970, s-ar putea ca unele dintre componente sa le suprasoliciti, incearca un GPU-Z (http://www.techpowerup.com/......-7-7/start si un cpu-z (ftp://ftp.cpuid.com/cpu-z/cpu-z_1.68-setup-en.exe) si uite-te la temperaturi (apesi alt+F4 in joc dupa 1 min sa vezi temperaturile dupa ce ai pornit programele) si vezi ce temperaturi au procesoarele. Dar exista si posibilitate sa fie si sursa care nu mai da voltajele care trebuie, daca ai putea poti sa incerci cu alta sursa de cel putin 500W de la un prieten si sa vezi daca se mai reseteaza, dar ar trebui sa ai si vizor momoriile ram, pentru ca si alea pot fi problematice. iti apare cumva BSOD(ecran albastru cu scris alb) inainte sa se restarteze?

| Btt_Andrey_1997 explică (pentru slayer09):

Nu joc jocul si dupa se face ecranul negru si se reaprinde si ma baga in bios si imi zice ceva de power supply.

| slayer09 a răspuns (pentru Btt_Andrey_1997):

Atunci s-ar putea sa ai probleme cu sursa, incearca sa o cureti bine de praf (si nu numai sursa...sa cureti tot calcul). Daca tot asa face apai apeleaza la un prieten sa iti dea o sursa buna si vezi cum se comporta in joc.

| Btt_Andrey_1997 explică (pentru slayer09):

Ok multumesc mult!

6 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Cauza cea mai des intalnita in ceea ce spui e incalzirea excesiva a graficii si a procesorului. deci ca sa evite prajirea senzorul de caldura iti opreste calculatorul. ai incercat sa monitorizezi temperatura?

| vasilicanecajitu a răspuns:

Nu este sursa. Ai probleme cu placa video, schimbo cu alta de tip mai nou. .....este adevarat cai mai scumpa, (placa video pentru jocuri), dar daca vrei si ai si ceva banuti, ...vezi pe Mercador, gasesti cu siguranta ceva bun si ieftin. Bafta

| Btt_Andrey_1997 explică (pentru vasilicanecajitu):

Placa video am achizitionato acum 1 saptamana deci...