| roberttcrs a întrebat:

Buna seara TPU! sad Va rog ajutati-ma repede. Fratele meu a intrat astazi pe niste site-uri interzise. Cand am stins pc-ul si am dat drumul din nou la el, mi-a aparut pe imagine ceva cu virusul politia romana. Acum imi apare si ceva cu " dirtydecript.exe ". Spuneti si mie cum sa scap va implor. DAU Funda. Jur. Va implor.
Daca afla tata... crying

10 răspunsuri:
| Ea12345 a răspuns:

Eu n-am mai auzit de asa ceva. Instaleaza un antivirus bun( eu am COMODO si isi face foarte bine treaba).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi aici poti sa iei un program cu care poti sa rezolvi problema http://entfernenvirusspyware.wordpress.com/......exe-virus/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu ca ii cam tarziu.da puteai sa stai chill, adica no si eu am păţit cu virusul asta si iti zic ca nu are nicio legatura cu site-ul "ăla "ii asa ca sa te sperie laughing)

| dydydeea a răspuns:

Hey! Te ajut eu pentru ca si eu am patit chestia asta ieri si am mai patit-o si in luna martie dar am aflat cum scapi de virusul ala...si in plus virusul ala iti apare si chiar daca intru pe site-uri obisnuite...de exemplu eu ieri nu am intrat pe site-uri interzise(ma jur) si mi-a aparut virusul imediat
eu iti povestesc cum am facut eu, cum mi-a aparut mie si daca ti-a aparut si tie la fel norocul tau
deci cand deschizi calculatoru, nu se deschide singur, la mine de fiecare data imi aparea ceva pe ecran 2 ''scrisuri'' si pot sa schimb din sageti, trebuia sa apesi pe enter ca sa se deschida si cand apasai pe enter se deschidea si iti aparea ceva cu politia romana. dar tu nu apesi pe enter schimbi din sageti chestiile alea(de exemplu prima sageata e pe enter adica de fiecare data cand apasai enter era pe prima sageata sau ceva de genul) si dupa ce ai dat la al doilea scris ( sau cam asa ceva ca nu imi mai amintesc exact) dai enter si iti apare ceva pe ecran sa iti restartezi pc-ul sau cam asa ceva si vezi ca te pricepi sa apesi pe chestiile alea si imediat iti porneste calculatorul (dupa ce sa curatat de virus) normal
si cam atat
eu am patit de 2 ori chestia cu politia romana dar mi-am dat seama singura cum sa scap de virus
daca nu ai inteles lasa-mi id-ul tau si iti mai explic odata
sper sa rezolvi problema

| TzZaCKe a răspuns:

Poate fratele tau ti-a facut o gluma si a pus un desktop farsa daca nu nu stiu nu am mai auzit de asa ceva.

| Regina2001 a răspuns:

Poti sterge istoricul ...si sa ignori acel virus...Dar totusi ar trebui sa-i spui tatalui tau ca nu e vina ta happy si ca a fost fratele tau.

| aRandomIdiot a răspuns:

Http://pcassist.ro/cum-sa-scapati-de-virusul-politia-romana/

Downloadezi chestia asta si faci ce iti spune.
-Pui fisierul pe un stick
-Ca sa intri in safe mode dai restart la PC si spamezi F8 pana iti apare un ecran nou in care selectezi "safe mode with command prompt"
-Dupa ce ai intrat scrii "explorer.exe"
-Pui stickul si activezi aplicatia
-Astepti sa isi faca treaba dupa care dai un restart
-Si asta e tot, sper ca te-am ajutat.

| roberttcrs explică (pentru aRandomIdiot):

Deci am facut ce ai zis tu, am copiat pe stick, am dat restart la pc, am apsat F8, am selectat safe mode with command promt, am scris explorer.exe am activat instalarea si tot imi apare : ''dirtydecript.exe'' am dat close si mi-a aparut virusu. :( Uite poza: http://s1067.photobucket.com/user/sanducristy27/media/untitled.png.html

| dyennyx a răspuns:

Iti instalezi windowsu happy

| elyzzavsvampire a răspuns:

Sfatul meu a fi sa reinstalezi windowsu