| biancadinu99 a întrebat:

:*
Am niste probleme la matematica clasaa 7a big grin (geometrie) Multu!
1) Intr-un triunghi dreptunghic inaltimea din varful unghiului drept este de 18 cm si proiectia pe ipotenuza este 12 cm. Calculeaza perimetrul si aria triunghiului.
2)In trapezul MNPQ, MN|| QP, unghiul M=90grade, MP perpendicular pe NQ, MN+PQ=16cm, NP=6 cm si QN=8cm. Calculeaza aria trapezului.
3)Determinati lungimea diagonalei unui patrat cu latura de lungime a (retineti rezultatul).
Va multumesc! :* Orice problema stiuta de dvs. va rog sama ajutati!puppy dog eyes
Scz Categoria!hee hee Nu stiu sigur unde se incadreaza! aSTEPT PARERI, CAT MAI REPEDE DACA SE POATE! :*

3 răspunsuri:
| Konata a răspuns:

Buna!
Din pacate, pe TPU nu se fac teme. Citeste regulamentul site-ului:http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente.Altminteri administratorii site-ului iti vor suspenda si chiar sterge contul.

O seara buna.

| biancadinu99 explică:

Pff, Multumesc de informatie, nu stiam! Am mai vazut postari de genu; pentru ajutor la teme. In orce caz multumesc din nou pentru informatie! big grin Chiar nu atiam happy Si oricum nu imi mai trebuie. am rezolvat-o sigurata! Thanks! :*

| delia567 a răspuns:

Pentru astfel de probleme cel mai bun ajutor e lectiademate.ro. Bafta!