| RxDooM a întrebat:

Buna TPU incep cu faptul ca dau funda! Acum sa incepem... am internet de 54 mbps si dar imi merge cu 800kb/s dar am un prieten care are tot 54 mbps si ii merge cu 6, 5 mb mi-am pus si parola la net si tot asa face ce sa fac inca platesc mai mult ca el ajutati-ma sper ca v-ati prins ce vreau sa zic.

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu este asa.Aia ce vezi tu 54 nu-s deloc ce scrie.Cred ca e ceva informativ, dar nu este viteza ta de net.Viteza de net trebuie sa intrebi pe cei care iti furnizeaza netul pentru cit platesti tu.Ei or sa iti zica ce viteza iti dau ei sau pentru care tu platesti. Dupa faci test sa vezi ce viteza ai reala si daca nu e aia care o platesti mergi si faci scandal. Test pentru viteza la netu taul il faci aici:www.speedtest.net si o sa iti dea ce viteza de download ai si alta de upload dar asta nu te intereseaza.Tu aia sa vezi viteza de download.Stiu ce vrei sa spui tu dar chestia aia ce pui mousul la wireles si izi ceca 54 aia e asa de vraja marii, oate calculatoarele asa arata indiferent unde ai fi si ce viteza la net ai avea. Uite mai cauta si incearca si la alatii si o sa vezi.Tu fa cum zic si atunci vei sti ce viteza ai.

| RxDooM explică (pentru relian):

Hei
salut
am facut speedtestu ala si zice ca viteza de download ii de 7.04 mbps dar mie imi merge cu 800kb/s

| relian a răspuns (pentru RxDooM):

Adica tu ai o viteza de 7 mb/s dar iti merge cu 800 adica? Nu prea are sens ce tu spui. Aaaa daca nu cumva cred ca inteleg ce vrei sa spui.Deci tu ai facut test si viteza ta de net este de 7 mb/s, insa cind downloadezi ceva de fapt nu se downloadeaza cu 7 mb ci cu mai putin.Da asaeste pentru ca din acea viteza initiala se consuma si pentru net, pentru tot ce faci si ce nu faci.Si pentru simplu fapt ca ai intra pe net deja se ia din acea viteza.Tu cind deschizi o pagina pe net de fapt aia este coborita as putea zice ca este downloadata pe ecranul tau. Ceva de genul asta este.Si depinde de marimea fiecarei pagini si fiecare aplicatie de pe net ia din acea viteza. Daca tu asculti muzica, intri si pe facebook, mai cauti stiu si eu ceva pe google, si mai intri si aici nu te astepta ca te pui si downloadezi ceva si aia se descarca cu 7 mb/s.Toate aceste ferestre deschise, muzica ascultata pe net si asa mai departe de acolo iau din acea viteza.Mai multe nu stiu nici eu dar asa am vazut ca e.La mine e la fel, cum deschid mai multe pagini scade viteza daca iau un film sa zic mama mama. Daca inchid tot si las doar filmul creste si viteza de downloadare a acelui film.Dar nu se ia cu ce viteza am eu la net.Asta nu stiu de ce sau nu stiu cum functioneaza netul asta.E o idee o sa intreb si aflu.Eu de ex am 12 mb/s dar daca dau sa iau un film nu mil ia cu mai mult de 1, 5 mb/s.Nu stiu de ce e asa dar e o idee buna sa intreb.Deci cam asa stau treburile.Cu 800 cit zici tu e ok merge.

| AgathaRo a răspuns:

54 megabiti mbps, nu megabytes (MB), viteza reala este undeva 10% din 54mbps, depinde de unde incerci sa tragi.Sursa de unde iei daca are peer, daca e o pagina de internet poate e de la host nu are banda asa buna la internet.

| RxDooM explică (pentru AgathaRo):

Nu inteleg ce vrei sa spui explicami mai indetaliat si spune-mi de ce are prietenul meu 6, 5 mb viteza de download si eu am doar 800kb/s

| AgathaRo a răspuns (pentru RxDooM):

Depinde de unde descarci. Poate el descarca p2p (peer-to-peer), aplicatii tip tor.rent (sunt si aici factori peers)