| abdcef a întrebat:

v-as ruga sa ma ajutati sad. as dori sa il sun pe tatal meu care a plecat in Grecia, el este pe orange.are roaming-ul activat insa nu stiu ce prefix sa formez pentru aceasta tara...heeeeeeelp me plssad dau fundita.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu formezi nici un prefix,eventual formeaza prefixul Romaniei, telefonul lui este in reteaua romaneasca Orange si nu se schimba numarul pe teritoriul nici unei tari.
Suna-l normal si daca nu merge, suna-l cu 0040 in fata.
Prefixul Greciei e 0030, dar nu iti foloseste la nimic.Eu imi folosesc telefonul romanesc in Grecia cu roaming-ul activat ca si cum as fi in Romania.
Si fara 0040 in fata sa-l suni, ti-l corecteaza serviciul de roaming.
Deci, suna-l ca si cum ar fi acasa.

1 răspuns:
| Andr3yyy94 a răspuns:

Daca are Orange din Romania formeaza numarul normal fara vreun prefix. Doar daca are cartela luata din Grecia ai nevoie de prefix. Funda?