| anonimulll12345 a întrebat:

Sunt în străinătate am roaming activat, persoanele din țară ma pot suna daca ei nu au Roaming activat? Trebuie să treacă un prefix anume pentru a ma suna, prefix 00 sau prefix la țară unde ma aflu?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da, te pot suna. Am patit-o in Anglia cu 4 ani in urma. Dar lor li se scădea din minutele pe care le aveau, incluse dar eu eram taxat. Ajunsesem sa am pe luna 32 de euro doar din apelurile primite de la diferite rude care nu stiau ce este un Messenger. Cu sotia comunicam doar pe internet.
Asa ca ai grija cu apelurile primite din tara.

| anonimulll12345 explică (pentru darrio2007):

Dar daca am minute internationale atunci nu ar mai trebui sa fue cost suplimentar?

| aditimus a răspuns:

Daca ei te suna si tu afara nu ai roaming activat nu merge sa te sune. Nu trebuie cei din tara sa aiba roamingul activat pe cand tu da.

| Lioana a răspuns:

Numai cine e in afara tarii trebuie sa aiba roamingul activat pentru a putea apela sau a fi apelat pentru ca iese din zona de semnal a firmei de telefonie de la care are numarul si intra pe semnalul altor firme de telefonie din strainatate. Cine e in tara nu e nevoie sa aiba roaming ca sa sune numere iesite din tara.
Cei din tara pot apela numarul tau in mod normal, fara prefix. Dar tu daca vrei sa suni un numar de Romania trebuie sa formezi +4 in fata numarului.

| CIaudiu a răspuns:

"Sunt în străinătate am roaming activat, persoanele din țară ma pot suna daca ei nu au Roaming activat?" - da, pot sa te sune.
"Trebuie să treacă un prefix anume pentru a ma suna, prefix 00 sau prefix la țară unde ma aflu?" - nu, insa tu da, daca vrei sa-i poti suna.

| anonimulll12345 explică (pentru CIaudiu):

Daca ei ma suna li se pune tarif suplimentar? Daca eu sun si am oferte cu roaming activ si min internationale o sa mai am costuri in plus? Ex am incercat sa sun un alt nr de al meu care e tot on strainatate cu roaming On dar imivda eroare ca nu ai credit suficient. In strainatate pot suna nr locale dara problema