| Mega30 a întrebat:

Bună TPU! Vreau să fac un film scurt (30 min-o ora) ca am o idee geniala, si am echipamentul si perosanele necesare pentru a-l face. Insa, daca as face filmul, ce as face dupa aia? Cum il pot distribuii? Cum pot face bani din asta?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti pune filmul pe Youtube (sau alt site de social media) si poti castiga dupa vizualizari.
Daca gasesti un distribuitor de filme, poti binde dreptul de publicare.
Pentru ideile ne-mai intalnite, este bine sa registrezi filmul la Asociatia autorilor, pentru a avea dreptul de autor autentificat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce as face dupa aia? Te adresezi la Netflix să îl vinzi. Dacă ți-l cumpără, faci bani.

| dullcat a răspuns:

Pentru a face bani e nevoie sa ai un canal cu un anumit numar de abonati/followeri plus alte conditii.Nu e suficient sa aduni multe vizualizari la un singur videoclip (film in acest caz) pentru a le putea monetiza.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti face bani din asa ceva iar persoanele care apar in film daca nu isi dau acordul te pot reclama la politie si in loc sa faci bani dai bani pe amenzi, stai cuminte si sterge filmul daca nu vrei dosar penal.

Răspuns utilizator avertizat