| Elide a întrebat:

Bună TPU, vreau sa plec în vacanță în Anglia, pentru câteva zile și mi-am achiziționat biletele după esky și mi-au trimis pe mail un cod pe care îl adaug in contul de esky, biletul dvs electronic, dar spun că permisele de îmbarcare vor fi gata cu 48/ore de îmbarcare, adică eu nu pot tipări nimic, nu-l pot scoate la imprimanta și de check-in la fel, ideea e că sunt multe chestii,că am auzit că se vand mai multe bilete de avion decât sunt locuri și mulți pierd zborul, trebuie sa plec cu Wizz, voi ați mai pățit așa, ați rezervat biletele de la ei? Sau de pe ce site-uri și ce fel a fost? Ce mă sfătuiți să fac?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu. nu mi am luat niciodata bilete de pe alte site uri decat cel al companiei aeriene tocmai din motive din astea.

acum intri in cont cu 48H inainte si iti rezolvi toate cele inclusiv check-in ul.

| Elide explică (pentru suntserios):

Înțeleg,nu voi mai lua niciodată de pe alte site-uri, doar sper sa nu pățesc ceva să nu mai ajung, sa nu mai existe locuri sau cine știe

| suntserios a răspuns (pentru Elide):

Asta cu overbooking ul la wizz nu prea are legatura cu locul din care cumperi. Daca e sa faca magarii din astea e irelevant de unde il cumperi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te duci sa vezi incoronarea regelui Charles? Acasa la tv nu o poti vedea?

| NLS a răspuns:

Eu am cumparat biletele direct de pe site-ul Wizz.

Ce varianta ai ales pentru check-in?
1) La aeroport? (banuiesc ca nu) (costa aprox 13 euro)
2) Auto check-in (2 euro pe fiecare zbor, deci dus-intors, 4 euro)
3) sau il faci tu online? (posibil gratuit, pe site-ul WizzAir era gratuit daca il faceai tu)

"spun că premisele de îmbarcare vor fi gata cu 48/ore de îmbarcare, adică eu nu pot tipări nimic, nu-l pot scoate la imprimanta, și ce check-in la fel"

Prin "premisele de imbarcare vor fi gata cu 48 de ore inainte" eu inteleg si banuiesc ca ai ales optiunea "Auto check-in",
adica sa iti faca ei automat check-in-ul, pentru aproximativ cativa euro (repet, la Wizz pe site era 2 euro pe zbor ).
In acest caz, cu 48 sau 24 de ore inainte de ziua plecarii, o sa primesti in aplicatie (sau in contul creat la acel serviciu eSky) biletele (board card), pe care le poti apoi tipari pe hartie,
sau le poti descarca ca PDF si le pui pe telefon.

| UserRo10 a răspuns:

Si daca prinzi overbooking nu ai de unde sa stii. Oamenii afla dupa ce fac checkin si control de securitate fix la poarta de imbarcare. Data viitoare ia de pe siteul companiei de zbor si urmeaza procedura lor.
Acum trebuie doar sa astepti

| Andreea99911818181 a răspuns:

Nu ai ce sa patesti, nu isi bate nimeni capul sa-ti dea teapa. Du te cu cateva ore inainte stai acolo si n ai ce sa patesti.

| Mitzupitzu a răspuns:

Cand faci check in-ul atunci ti se dau si biletele la printat.