| Ирина19 a întrebat:

Buna tuturor!
Dupa liceu vreau sa ma inscriu la facultatea de relatii internationale si studii europene, nu stiu prea multe despre ea, de aceea doresc sa primesc, cateva informatii cu privire la aceasta specializare, ori un sfat ceva, sa merg inainte ori sa renunt chiar de voi fi admisa si sa incerc altceva, la alta facultate.

Ma intereseaza ce viitor am cu diploma acestei specializari in mana, unde m-as putea angaja, in ce domeniu, ca ce!

Sunt confuza, nu stiu sigur ce specialitate sa aleg, relatiile internationale sau turismul(mi-ar placea sa invat mai multe limbi straine, mentionez ca nu stau bine cu matematica)

Mersi mult de tot!

Răspuns Câştigător
| celmaitare a răspuns:

Prima specializare pe care ai zis-o nu ti-o recomand pentru ca am avut o prietena mai demult care a terminat-o si dupa nu s-a putut angaja nicaieri cu diploma de acolo. vb serios a avut mari probleme si pana la urma s-a angajat ca secretara pentru ca avea neaparata nevoie de bani si na...cu facultate terminata a ajuns secretara. turismul este f ok, la facutlatea de geografie, universitate bucuresti exista o astfel de sectie. in continuare te poti angaja la o angentie de turism, ca agent de turism iar apoi dupa ce ai experienta cativa ani iti poti deschide propria agentie, sau poti deveni managerul agentiei lacare ai lucrat inainte. cu turismul poti calatori mult pentru ca agentia te trimite pentru a vedea conditiile hotelurilor, statiunilor(iti spun asta pentru ca o fosta colega de liceu lucreaza in turism si stiu). multa bafta in continuare si ai mare grija cu facultatea de relatii internationale si studii europene pentru ca o sa iti fie f greu dupa ce absolvi. te pup

1 răspuns:
| tdr a răspuns:

Va fi foarte greu sa-ti gasesti de lucru dupa ce absolvi facultatea de relatii internationale. Nici dupa turism un loc de munca nu e garantat. De fapt, in ziua de azi e greu sa-ti gasesti de lucru indiferent de ce facultate termini. Eu iti zic sa te gandesti la alta facultate, nici una din astea doua nu ti le-as recomanda.
Succes!