| MiruNossaNossa a întrebat:

va rog frumos sa ma ajutati! Vreau sa-mi cumpar un laptop si nu stiu cat de bun e acel laptop. Laptopul se numeste MacBook Air md231ta, i5, 4GB,128GB. Ma ingrijoareaza un pic memoria interna insa nu e o problema foarte mare, in cel mai rau caz o sa mi-o upgradez. Dar laptopul e din 2011 si nu stiu exact cat de performant e.Bineinteles ca are sistemul de oprerare bun insa as vrea sa stiu sincer daca se merita. Poate ca nu merita banii insa s-a ivit o ocazie si pot sa-l cumpar in rate, adica eu nu vreau sa stiu daca merita banii ci vreau sa stiu daca e bun chiar daca e din 2011 si are doar 4 GB ram. Multumesc Mult!

8 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

DOAR 4 gb ram? Ai innebunit? Eu am 2 si mi-e foarte bine, tu cu 4 n-ai nici o problema, procesor i5, ohoo, bun, nici nu stiu ce mai stai sa te gandesti.
Eu unul l-as cumpara daca as avea ocazia, un procesor i5, ram de 4 gb, si 128 bg memorie, e foarte bun, bine, putin cam mica memorie, eu pe pc am 300 gb, dar depinde si la ce-l folosesti, e foarte bun daca nu vrei sa-l folosesti pentru programe foarte mari, sau jocuri multe.

| Jorah a răspuns (pentru MenInShadow):

Omule, e mac. Plateste doar brandu, iti zic din proprie experienta + ca toate aplicatiile se cumpara pentru mac.

Tu cand iti iei un laptop de uiti doar la procesor si ram? Da, intr-adevar 4gb ram si i5, dar de placa video ce ti-a spus? Cum e la majoritatea laptopurilor cumparate direct din magazin. O piesa de 5-10 milioane si restul de 50 lei. Procesor bun si placa de r*hat sau invers.

| MenInShadow a răspuns (pentru Jorah):

Depinde pentru ce-l ia, da, am vazut ca e mac, dar am precizat si in raspunde DEPINDE PENTRU CE-L CUMPARA, daca il cumpara pentru jocuri, da, ii trebuie placa video buna, daca nu, pentru ce? Eu am stat 6 ani cu placa video integrata de 64 mb, si nu am avut nevoie de altceva, pentru ca nu foloseam jocuri, cu procesor de 2 dual core si ram de 2, n-am avut nici o problema, depinde si pentru ce-l foloseste.

| Adrian4123 a răspuns:

Laptopurile de la Apple sunt foarte bune dar scumpe. Daca vrei aceleasi lucruri dar la un pret mai mic iti sugerez un HP. In plus HP-urile au Windows, care e un sistem de operare mai prietenos, mai usor de folosit si mai performant.

| gelu1970 a răspuns:

Produsele Apple sunt bune. insa eu nu as alege un mac. o sa-ti smulgi parul din cap in momentul cand o sa-ti dai seama ca trebuie sa cumperi orice aplicatie, ca tot ce e mac suporta doar ceea ce e fabricat pentru mac. alegerea e a ta. nu spun ca e un laptop rau. insa eu cred ca o mai mare utilitate o sa-i dai unui laptop in care poti instala un sistem operativ Microsoft. de fapt trebuie sa vezi proportia de utilizare a celor doua sisteme operative in lume. windows 91% macOS 7% ma refer la pc si laptopuri. in telefoane e adevarat ca cei de la Apple detin suprematia. Bafta

| Nasturica_Catalin_1997 a răspuns:

E super bun.

| ElCommandante a răspuns:

Hmm, problema este prea volatila pentru a fi discutata asa fara prea multe informatii, de exemplu: este cunoscut faptul ca preturile la Apple sunt foarte mari si ca platesti foarte mult brandul insa ce pot spune este faptul ca piesele din interior sunt de cea mai buna calitatea insa pretul cerut este peste 50% peste valoarea lui, un pas intelligent ar fi din partea ta sa te gandesti pentru ce il ai nevoie, pentru Mac OS sau doar ca arata bine?
eu ti-as sugera sa te uiti si pe site-ul celui mai mare refurbisher Dell din Romania si nu cred ca fac reclama gratuita pentru ca foarte multe ii cunosc, www.pcmadd.com acolo gasesti laptopuri foarte bune la preturi foarte bune, eu daca as fii in locul tau as arunca o privire si acolo si as vedea la bani care ii dau pe mac ce as putea lua de acolo si dupa as pune in balanta si voi vedea care atarna mai greu:D sa ai un Apple in ziua de azi numai este grandoare cum era inainte, sunt foarte putini din useri de mac care chiar au nevoie sa lucreze sub mac os si sa castige bani din el, restul doar de fite... :d

| BogdanYooooooooo a răspuns:

Am pc din 2007 cu hard de 500 laughing))))) si 8 gb ram laughing)))))))))