| Petru199 a întrebat:

dacă nu sunt încă eligibil pentru generare de bani din video, pot folosi video cu drept de autor sau cum aș putea cere permisiunea pentru difuzarea de video cu drept de autor? Vreau să încarc video cu drept de autor, dar să împart venitul cu proprietarul videoclipului, este posibil mersi mult.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Vei plati - contform contractului incheiat - cate o suma sau procent dupa fiecare vizionare /difuzare, in functie de pretentiile celui care detine drepturile de autor.
EL stabileste sumele si conditiile de folosire al operei.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a obtine drept de difuzare, trebuie sa contactezi distribuitorul sau producatorul videoclipului si sa le ceri acordul scris pentru difuzare.
Deoarece acel acord va presupune vehicularea unor sume substantiale, probabil vor cere si un avans sau o garantie initial platibila.

| Petru199 explică (pentru Bula):

Bine eu le cer acordul si daca autorul va fi de acord ce se întîmplă, mă adaugă el ca partener sau trebuie la fiecare video sa cer acordul? Pentru că am încărcat zilele astea un video si inainte să-l difuzez am primit notificare de la Youtube că video este cu drept de autor și autorul primește bani din video adaugat de mine.

| Bula a răspuns (pentru Petru199):

Vei plati - contform contractului incheiat - cate o suma sau procent dupa fiecare vizionare /difuzare, in functie de pretentiile celui care detine drepturile de autor.
EL stabileste sumele si conditiile de folosire al operei.

| IonutCG90 a răspuns:

Salut. Da, este posibil doar dacă discuți asta cu autorul. Sper că ți-am fost cât de cât de folos. happy