| grigor3 a întrebat:

Cainii gandesc? adica au iq? sunt inteligenti sau cum e?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt caini care sunt mai inteligenti decat multi oameni... tongue

| Kaℓi a răspuns:

Delfinii si porcii sunt mai isteti decat caini happy

| RoCkKiD a răspuns:

Https://en.wikipedia.org/wiki/Dog_behavior

Nu la acelasi nevel ca noi, dar tind sa fie destul de inteligenti.

| grigor3 explică (pentru RoCkKiD):

Ei se gandesc oare cum au ajuns sa fie creati si chestii de astea ca si noi?

| RoCkKiD a răspuns (pentru grigor3):

Nu chiar.

Prin inteligenta se intelege ca pot folosi niste informatii acumulate pentru a rezolva o sarcina viitoare. Ca sa iti fi mai simplu te poti gandi ca un caine e cam la fel de inteligent ca un copil de 3 ani..stie ca daca plange primeste mancare sau ca prefera mancarea din cutia galbena ca e dulce dar nu isi pune probleme existentiale.

| CleanHeart a răspuns:

Pai au o anumita inteligenta
Pe multe raze de caini ii poti dresa cu usurinta
Daca investesti timp in ei
Mai pot invata pana la 200 de cuvinte
La 2 ani ei au mentalitatea ca unui copil de 15 ani
Sunt ca niste copii de 3 ani
Stiu sa ceara mancare, apa sa planga cand ii doare ceva, sa fie gelosi cand se atinge cineva de stapanii lor
Si ultimul lucru cel mai important
Sunt cei mai buni prieteni al omului
Ei nu te parasesc ca unii prieteni
Si te iubesc mai presus de ei.
o seara frumoasa! happy