| TootydeCool a întrebat:

Cand se pun prepozitiile " de, d', le, la, l', "?

Răspuns Câştigător
| Négatif a răspuns:

Bună.
Prepoziţia '' de '' şi '' la '' sunt pentru substantivele la genul masculin.
Prepoziţia '' la '' este pentru un substantiv la genul feminin.
Şi prepoziţia '' d' '' şi '' l' '' se foloseşte atunci când substantivul începe cu vocală şi este absorbit '' e '' - ul de la '' l' ''.
Sper că ai înţeles.Succes!

3 răspunsuri:
| blondinalaura a răspuns:

De si le pentru masculin
d' pentru cuv care icepe cu vocala si l' la fel
la pentru feminin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda... daca chiulesti la ora de franceza

| TootydeCool explică (pentru anonim_4396):

Poi sincera sa fiu nu am chiulit niciodata de la vreo ora, doare ca sunt cam distrasa de alti colegi (uneori). Dar si eu stiam cum se pun preopzitiile dar am zis ca sa fiu mai sigura sa pun intrebare pe TPU, ca si asa nu mai stiu ce sa intreb ( mai catig si eu cateva puncte) laughing