Întrebare recomandată | thegodfather12 a întrebat:

Cat dureaza un tratament ortodontic de indreptare a dintilor(aparat dentar)?

4 răspunsuri:
| pumpkinky a răspuns:

Buna
Depinde de problema care o ai, cat de grava e, in functie si de varsta bineinteles, recent mi-am pus si eu un aparat dentar, i l am de 2 luni imediat, am 20 de ani si in 2 luni pot sa zic ca s-au,, ameliorat" vizibil si simtitor problemele mele... Depinde si de ortodontul/doanta la care mergi, in functie de experienta fiecaruia
Conteaza mult si exprimarea ta la acel medic pentru ce anume ai nevoie, iar el/ea la randul ei/lui sa iti aleaga un tratament /aparat corespunzator problemei tale.winking
Mult succes :* si sa stii ca nu e dureros delocwinking (parerea mea personala)

| thegodfather12 explică (pentru pumpkinky):

Am sus, dar eram curios pe ala de jos cat il port ca e mai mare problema (imi scoate masele)

| Alessiaale433 a răspuns:

Greu de raspuns la o astfel de intrebare…..Desigur, in baza experientei putem avansa un termen minim de si un termen maxim.Raspunsul pe care il oferim unui pacient ce ne adreseaza o astfel de intrebare, fara sa intram in prea multa teorie este unul simplu : " In medie 18 luni!"

Variabilele care infulenteaza durata unui tratament ortodontic sunt urmatoarele :

* tipul anomaliei
* severitatea anomaliei
* necesitatea utilizarii de mijloace suplimentare tratamentului ortodontic : expander, micriomplant ortodontic, chirurgie ortognata
* varsta pacientului – Elasticitatea tezuturilor unui pacient tanar influenteaza in sens pozitiv durata de tratament, scurtand durata acestuia.
* complianta pacientului ( gradul acestuia de a intelege mecanismele ortodontice si de a asculta sfatul medicului in ceea ce priveste aportul sau la evolutia pozitiva a tratamentului.)In acest caz, discutam in special de purtarea elasticelor intermaxilare, atat de "indragite" de pacienti.

In orice caz, consideram ca in cazul unui pacient la care anomalia nu a fost rezolvata in termen de 3 ani vorbim de o abordare gresita a planului de tratament.

| Daiiiiana a răspuns:

Bună!
În general, cam 2 ani.
Poate fi și mai puțin, și mai mult, depinde de problemele fiecăruia.
Dar din câte știu eu, mai mult de 3 ani nu ar trebui.