| oricine a întrebat:

Cat timp se lasa o baterie de aparat la incarcat?

5 răspunsuri:
| CosteaVlad a răspuns:

Răspunsul este pe cât de simplu, pe atât de relativ: DEPINDE. Depinde de tipul acumulatorului (adică al bateriei, instrumentul de încărcat se cheamă încărcător), de capacitatea lui, etc. În mod normal, un acumulator este proiectat să reziste la un număr limitat de încărcări și descărcări, așadar este recomandat să eviți ciclurile complete încărcare-descărcare. Adică să-l lași la încărcat până se încarcă în proporție de aprox. 95%, după care să-l reîncarci când ajunge pe la 5%. Să nu-l lași nici să se încarce full, dar nici să se descarce complet. În acest fel îl protejezi cel mai mult, și îi mărești durata de viață. Această metodă este recomandată atât în cazul bateriilor de telefoane, cât și în cazul celorlalte tipuri de acumulatori Fe-Ni, Ni-MH, etc.
O seară bună!

| Antaury97 a răspuns:

Depinde de aparat, de obicei se tine vreo 2 ore ca sa fie incarcata la maxim.

| Antaury97 a răspuns:

La mine doar 2 ore si e gata.
Aia depinde de incarcator.

ßΘɱßΘɴίκ se pare ca tu ai un incarcator f slab.

| Narcis2007 a răspuns:

Pai daca e mai noua bateria poti sal lesi cat vrei ca atunci cand va ajunge la 100% va bloca alimentarea

| ßΘɱßΘɴίκ a răspuns:

La mine 11 orelaughing
il pun cand ma culc si il iau dimineata

no ascultya pe poponik in 2 ore nu se incarca nici macar pe un sfert