| Inkubus a întrebat:

Cateodata imi vine sa ma sinucid ca imi urasc uneori viata.Chiar daca recunosc ca am tot viitorul in fata si imi fac planuri frumoase de viitor nu prea mai pot continua.Toata lumea se lauda si ma simt saraca.Ce sa fac?
Nu stiu daca sa o inchei de tot sau sa mai continui. :'(

Răspuns Câştigător
| hettfield a răspuns:

Oamenii se lauda ca sa-si ascunda temerile si slabiciunile, tu ai un curaj nemaipomenit pentru ca esti sincera, si recunosti deschis ca ai limite, iar asta e o calitate destul de rara, sa stii.Si tu ai la fel de multe(poate chiar mai multe si nobile)calitati ca si cei ce se lauda,atata doar, ca nu dai dovada de ipocrizie ca si ei, esti tu insati, si din fericire, nu te schimbi.Eu sunt absolut sigur ca nu vei da dovada de lasitate sa fugi din calea greutatilor vietii caci e usor sa te lasi batut,ca sa traiesti si sa accepti provocarile vietii ai nevoie de curaj,iar tu esti o fiinta curajoasa,dupa cum am dovedit mai sus. Daca simti ca din viata ta lipseste ceva,actioneaza,cauta,cu totii trecem prin perioade grele de depresie,si sa stii, acestea sunt trecatoare. Poate ai nevoie de noi pasiuni, sa citesti sa colectionezi diferite obiecte, poate ai nevoie de prieteni, poate ai nevoie de dragoste...Nu dispera, toate astea exista si pentru tine, fericirea exista, doar trebuie sa o cauti, sa lupti putin.Iti urez sa fii fericita si sa alungi gandurile negre. Daca simti nevoia sa vorbesti cu cineva, iti stau la dispozitie, si iti pot vorbi despre orice, iti promit.Sa fii iubita

48 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Doar nu ai parte numai de rau in viata, mai roaga-te la Dumnezeu si ai sa vezi ca scapi de rautatile dusmaniilor.

| floresdemayo a răspuns (pentru mgtow):

Zi o rugăciune si pentru mine, să scap si eu de ei!

| ROB3RT89 a răspuns:

Daca reconesti ca ai tot viitorul in fata si iti faci planuri frumoase, de ce esti asa pesimista?! Mai bine ai face cate ceva in plus sa-ti duci la bun sfarsit palanurile de viitor! Toata lumea se lauda? Te contrazic aici pentru ca nu ai dreptate 100%.In mare parte da, e ca tine, unii se lauda si isi dau fel si fel impresi.Nu trebuie sa te simti saraca si sa fi mandra ca nu te numeri printre ei.O parte din ei nu sunt cea ce se dau si doar gura e de ei. Sper ca te-am lamurit si cu asta.Nu mai pune la suflet toate nimicurile si incerca sa-ti vezi de visele tale.Nu stiu ce varsta ai, dar dupa cum ai pus problema, banuiesc ca esti adolescenta! Nu vad ce probeleme majore ai avea tu sa-ti doresti sa te sinucizi! Incerca sa-ti traiesti viata intens si sa te bucuri de fiecare clipa fara sa-ti pese de alti! O zi cat mai fainahappy

| Maya2014 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Si daca e adolescenta,ce? Nu are probleme? V-ati gandit vreodata ca unii copii au probleme grave in familie,parintii sunt niste idioti,ca nu au fost doriti niciodata? Ba mai mult,societatea, tineretul din ziua de azi, plin de ipocriti si retardati, ei, prin prostia lor imping unii copii sa se sinucida sau chiar sa se drogheze si alte lucruri.Nu ma intelege gresit, eu am vrut doar sa intelegi a unii copii chiar au probleme si vina cea mai mare o poarta parintii happy

| ROB3RT89 a răspuns (pentru Maya2014):

Draga @Maya1993, cred ca tu ai o mica problema cu raspunsurile anumitor utilizatori! Nu zice ca tineretul din ziua de azi e plin de retardati si ipocriti, ipocrita esti si tu din moment ce afirmi asta! Unii sunt foarte usor influentati si asta e motivul de ajung sa se dorogheze.Asta nu prea are legatura cu subiectul, te-as ruga sa nu deviezi...Nu incerca sa-mi explici mie chestile astea, daca vrei iti explic eu in privat cu ce se haleste viata! Acum sa revenim la tine putin, vad ca de criticat esti buna.Hai sa te critic si eu putin.De ce nu folosesti termenul "unii" si zici ca tineretul din ziua de azi e plin de retardati si ipocirti? Iti place sa generalizezi asa mult? Sincer acum, eu zic ca trebuie sa te mai gandesti si sa pui altfel problema.Auzi faza tare "iubirea e cea mai mare bogatie" oare daca te intreb ce e aia iubire sti sa-mi dai un raspuns concret? Vad ca iti place sa o arzi cu fel si fel de filozofi, asta fara sa te gadesti ca mari filozofi au stat in mare parte intre patru pereti si au inventat fel si fel de proverbe si filosofi logice, dar fara pic de experienta din viata reala.Acum hai sa incehi si eu cu un mic proverb romanesc pentru tine si pentru domnisoara care a pus intrebarea.Cred ca suna cam asa:E greu la deal cu boii mici" o noapte cat mai frumoasa iti doresc si multa sanatate, crede-ma, e cea mai bunahappy

| Maya2014 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Da,iti pot da un raspuns concret si nu imi spune mie ca tineretul din ziua de azi e usa de biserica.Nu toti, dar majoritatea sunt niste idioti! Acum daca tot crezi ca ai o experienta de viata asa de vasta, eu zic sa te mai gandesti.Inainte sa afirmi anumite lucruri, gandeste-te de 2 ori! N-ai de unde sti ca ceea ce am scris eu mai sus nu se poate desprinde din viata mea, asa ca te rog! Ca sa stii si tu, scoala vietii se invata din suferinta, de cand esti mic.Nu veni sa-mi spui mie ca sunt ipocrita, fiecare are povestea lui de viata.Eu nu te-am criticat pe tine, am zis un adevar.Tu, la varsta adolescentei cred ca dadeai dovada de o maturitate nemaivazuta si de o stapanire de sine nemaintalnita. Ipocriti sunt cei care nu au curajul sa recunoasca ca au ajuns si ei la un moment dat sa gandeasca ca fata asta.Eu iti doresc succes in viata si o minte cat mai deschisa. Experienta ta de viata nu se compara cu ceea ce am trait eu de mic copil pana in prezent.

| okokokokokok a răspuns (pentru ROB3RT89):

Esti cel mai inteligent om pe care l-am vazut pe site-ul asta si vorbesc serios

| okokokokokok a răspuns (pentru Maya2014):

TU taci ca spui prosti

| Maya2014 a răspuns (pentru okokokokokok):

Invata sa scrii si sa gandesti logic, aici nu se vorbeste, se scrie, deci automat nu pot sa tacwinking

| ROB3RT89 a răspuns (pentru Maya2014):

Nu am zis ca am o experienta asa vasta,desi tu vrei sa pari cu o experienta mai vasta! La varsta adolescentei cred ca toti am fost mai "rebeli" iar incepi sa comentezi aiurea cu faze de genu "Tu, la varsta adolescentei cred ca dadeai dovada de o maturitate nemaivazuta si de o stapanire de sine nemaintalnita" eu am impresia ca folosesti anumite cuvinte care nu prea le intelegi bine,"iopocriti de exemplu! Daca cine nu reconoaste din motive personale ca a fost intr-o situatie asemanatoare ca celei care a pus intrebare, nu insemna neparat ca e ipocirt/a! Eu de exemplu am fost de mai multe ori, nu doar o singura viata! O sa invete toti in viata ca trebuie sa te lupti cu ploaia si abia apoi o sa vezi si curcubeul... Zici ca scoala viezti o capeti din suferinta? Mi-a placut faza asta, chiar foarte mult! Din suferinta nu poti decat sa-ti eprimi dezamaginrea, in cel mai rau caz, cedezi psihic.Asta e valabil pentru persoanele mai sensibile.Trebuie umbli mult prin lume, sa cunosti fel si fel de oameni, sa te confrunti cu fel si fel de situati, sa incerci anumite lucruri si dupa o perioada indelungat poti sa afirmi ca ai scoala vieti si mai ales sa dai sfaturi pe tema asta.Tu ca persoana esti foarte usor de citit in anumite privinte, ai un orgoliu care nu te lasa sa fi de acord cu opinile sau argumentele altor persoane. Vrei sa ti se dea dreptate si mai si arunci cu noroi in stanga si in dreapta(faza cu tineretu)Mai mediteza si gandeste-te de doua ori inainte sa afirmi anumite chestihappyP.s invata sa faci diferenta intre critici si critici constructive!

| Maya2014 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Si tu mai invata sa scrii! Si hai te rog, nu mai tot incerca sa ma faci sa ma simt prost si sa-ti dau dreptate, ca nu reusesti.Ai nimerit-o prost la faza ca sunt foarte usor de citit. Oamenii ca tine care vor sa para inteligenti o dau in bara! Si acum, te rog sa-ti vezi de viata ta si sa nu mai comentezi aiurea!happy

| ROB3RT89 a răspuns (pentru Maya2014):

Hai ca devi chiar penibila,foloseste argumente reale nu ireale! Cand am incercat eu sa te fac sa te simti prost? Tu imi zici mie sa-mi vad de treaba mea? Pai mai fetita, cine a comentat primul, eu sau tu? Nu incerca sa revi cu fel si fel de comentari puerile, devi si mai penibila! Oameni ca tine am fumat destui la viata mea, nu mai e nevoie sa repetam povstea! Omenii ca tine sunt foarte usor de citit si in mare parte evitati de cei din jur, pentru voi e loc intre frustrati si orgoliosi! Din acest motiv ai si comentat la raspunsurile mai multor utilizatori.Imi vorbesti mie de inteligenta si zici ca vreau sa par inteligent, vai de capu tau, un argument mai credul nu gaseai! Totus, daca tot vorbesti de inteligenta, uita-te putin prin raspunsurile tale anterioare si comparale cu altele! Ce frumos din partea ta, te bagi in seama singura precum musca in posteriorul calului si apoi zici sa te las in pacelaughingMai si vorbeai de ipocrizie...Vai de capu nostru.

| Maya2014 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Invata sa scrii! Unele cuvinte au nevoie de 2,, i".Mai bine ca mine, decat ca tine oh go on

| okokokokokok a răspuns (pentru Maya2014):

Te dai desteapta dar tot proasta esti

| ROB3RT89 a răspuns (pentru okokokokokok):

Nu e neaparat proasta, o domina orgoliu si din ripsa de argumente a ales sa-mi dea ignorelaughing

| okokokokokok a răspuns (pentru ROB3RT89):

Esti tare laughing

| Maya2014 a răspuns (pentru okokokokokok):

Nu ma dau desteapta, SUNT!winking

| okokokokokok a răspuns (pentru Maya2014):

O proasta

| Delicacy a răspuns (pentru okokokokokok):

Du-te şi vezi dacă ţi-a murit câinele.

| okokokokokok a răspuns (pentru Delicacy):

Te bagi si tu in seama

| Delicacy a răspuns (pentru okokokokokok):

1.Nu sunt băiat.
2.Foloseşte virgula şi celelalte semne de punctuaţie cu încredere.

| Delicacy a răspuns (pentru okokokokokok):

Nu uita că acesta este un site public şi am voie să răspund la absolut ce vreau eu.Şi din câte am observat, tu eşti acela care s-a băgat în seamă fătă motiv, eu doar râd de tine.

| okokokokokok a răspuns (pentru Delicacy):

1.Mad doare in varf.
2.Si daca nu vreau, ce o sa faci?

| okokokokokok a răspuns (pentru Delicacy):

Eu rad de prosti ca tine in permananta si macar raspunde in legatura cu intrebarea pusa.

| Delicacy a răspuns (pentru okokokokokok):

Văd că deja m-ai ascultat în legatură cu respectarea semnelor de punctuaţie.Bravo,băiat cuminte.

Răspuns utilizator avertizat
| Adrianetc a răspuns:

Nu te sinucide! toti avem probleme din toate punctele de vedere, daca te-ai sinucide ai fi o lasa ca intr-un maraton de ciclism, vrei sa termini cursa sau sa renunti la inceput? Poti sa te rogi daca alte arternative nu ai chiar daca r trebuii sa fie prima. eu, cand ma rog, ma simt mai fericit, mai cu pace, roaga-te la problemele tale, si sunt sigur ca El o sa te ajute.Acum totul depinde de tine. noi toti ti-am dat sfaturi sa nu te sinucizi, iti pierzi viata si o sa arzi in iad pentru tot deauna. nu fa aceasta greseala.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu crezi că "toata lumea" exagerează? Nu crede tot ce auzi, fii si tu mai selectivă în receptarea informatiilor!

| Kaℓi a răspuns:

Nu te defineste ceea ce ai, te defineste ceea ce esti.
Revino-ti, mai ai de suportat inca multe pana sa inchei. Nu e asa de simplu!

| Maya2014 a răspuns:

Buna! Stii care e cea mai mare bogatia a omului? Iubirea! Daca ai asta, esti cea mai bogata persoana, chiar mai bogata decat orice mare miliardar.Stiu cum te simti pentru ca si eu uneori ajung la limite, dar ma gandesc la persoanele care ma iubesc si pe care le iubesc enorm si la faptul ca vor avea de suferit dupa urma mea.Gandeste-te la parintii tai, la rudele tale, prietenii tai... oricat de putini ar fi, sunt de ajuns pentru ca te iubesc pe tine.Persoanele care se lauda au doar lucruri materiale, dar tu ai ceva mult mai pretios, un suflet.Nu ti-l lasa rapit de nesiguranta si tristete. Oricat de grea ar fi viata, mereu va exista macar o persoana care sa sufere alaturi de tine, sa planga alaturi de tine, sa rada etc.Nu,nu trebuie sa inchei socotelile de tot cu viata! Trebuie sa arati lumii puterea ta, cea de a trece peste toate obstacolele.happy Iti doresc numai bine!

| guardian18angel a răspuns:

Multi oameni au trecut prin asta, si cativa dintre ei au mers mai departe si au reusit sa se sinucida, dar majoritatea au decis sa nu faca chestia asta. Interesant e de ce numarul celor care nu au vrut e mai micut...

Uite ceva simpatic http://www.youtube.com/watch?v=jexv1LMmSqY&list=UUbj_wbXPYR7iISt-VONFWuA

| Smiiiley a răspuns:

straight face Consultă un psihiatru.

| Morrigan a răspuns:

Vrei sa te sinucizi pentru ca te simti saraca? straight face si totusi, saraca in ce sens?

| stefioctavia a răspuns:

Continua,lasa-i in treaba lor pe aia care se lauda, nu iti termina asa viata.ai tot viitorul in fata si ai sa vezi ca la un moment dat tu ai sa te lauzi si ei o sa se simta saraci.

| MoNyKa66 a răspuns:

Continuati viata, deoarece doare 1 ai, nu ai 100 de vieti.Ai tot viitorul in fata si nu poti da cu piciorul la tot.Viata ta si sufletul tau sunt speciale.Mult oameni te iubesc si ar suferi in urma ta.Asa nu e bine, incearca sa te linistesti si sa ai incredere in tine ca ai sa poti sa mergi mai departe. Dumnezeu de ce ti-a dat viata? Ca tu s-o irosesti? Linistestete si incearca sa traiesti fiecare clipa la maxim! Pentru ca doar o viata ai, cine n-ar vrea sa aiba mai multe ca sa traiasa, sa iubeasa si sa se distreze!

| Inkubus explică:

Aveti dreptate! Multumesc la toti! Eu ma rog seara dar totul e la fel dar de acum am sa ma rog lui Dumnezeu si cand cel Rau imi da tarcoale si am idei din astea! Multumesc!

| PartyLoll a răspuns:

Continua,viata e frumoasa, nu stii cand norocul iti iese in cale.Iar lauda este arma prostului!

| Morrigan a răspuns (pentru PartyLoll):

"lauda este arma prostului" e ceva ce numai cineva care nu are cu ce se lauda ar spune-o thinking prosti sunt cei care se lauda cu ce nu au nu cei care isi fac cunoscuta "averea" daca ai ceva, oricat de mult sau de putin ai foarte slabe sanse ca cineva sa observe daca tu nu le-o areti

| okokokokokok a răspuns:

Esti un/o emo prost/proasta

| Maya2014 a răspuns (pentru okokokokokok):

Si presupun ca tu esti o persoana tare inteligenta din moment ce jignesti! Acesta este un site care te ajuta sa-ti exprimi liber sentimentele si sa te lasi ajutat de altii,nu jignit. Oare tu niciodata nu ai ajuns la o limita in care sa spui, stop, nu mai fac fata? Bineinteles ca dupa aceea iti revii, dar iti trebuie timp sa te,, vindeci".Nu mai judeca, pentru ca te poti afla oricand in aceeasi situatie.

| ValentinaCristina a răspuns (pentru okokokokokok):

Asta chiar e o problema reala... daca nu te-ai confruntat cu ea nu ai de unde sa intelegi. pur si simplu simti ca o iei razna, deci nu ar trebui sa iti bati joc

| okokokokokok a răspuns (pentru Maya2014):

Da sun o persona foarte inteligenta si raspunsurile genul asta sunt menite sa motiveze

| Maya2014 a răspuns (pentru okokokokokok):

O persoana inteligenta trateaza o astfel de situatie cu eleganta nu jignind!

| hettfield a răspuns:

@Inkubus Dincolo de comentariile de mai sus, in care toata lumea s-a certat pana a uitat de tine, cum te mai simti? Stai mai bine cu moralul? Ai reusit sa depasesti momentele grele? Ai nevoie de vreun sfat? Nu ezita sa-mi raspunzi daca simti nevoia.

| diamantany a răspuns:

Ceau nai de ce sa te sinucizi si nu trebuie sa iti urasti viata, sunt oameni care au crescut si mai cresc in case de copiii nau parinti si nu au pe nimeni dar tot se bucura de viata din putinul ila pe care il au si asta iti spun din propria experienta asa e adevarat ca lumea s-a facut mai rau si mai laudaros dar cauta si tu oameni de treaba mai saraci ca sa vezi ce inseamna saracie si tu continua cu planurile tale de vitor lasa pe alti sa se lauda ca cei ce se lauda nu ajung departe, cei tacuti ajung sus tine minte ca cu lauda nu iti faci preteni buni doar profitorii.

| EllaKissYou09 a răspuns:

Ignora-i! Nu-i lasa sa te faca sa te simti prost pentru ceea ce esti! Nu trebuie sa-ti pui capat zilelor doar pentru ca altii o duc mai bine ca tine!

| Piisic a răspuns:

Crezi ca daca iti inchei viata rezolvi ceva? Gandeste-te ca o sa lasi in urma ta multa tristete si vei da dovada de lasitate. In viata trebuie sa lupti pentru ceea ce vrei chiar daca vei avea parte de suisuri si coborasuri.
Incearca sa fii puternica. Orice om are parte de momentele lui de tristete.
Kisses `!

| vladimir252 a răspuns:

Nu trebuie sa te lasi asa de usor.Ai tot viitorul in viata.Sinuciderea nu este o optiune!