| Inkubus a întrebat:

Cateodata imi vine sa ma sinucid ca imi urasc uneori viata.Chiar daca recunosc ca am tot viitorul in fata si imi fac planuri frumoase de viitor nu prea mai pot continua.Toata lumea se lauda si ma simt saraca.Ce sa fac?
Nu stiu daca sa o inchei de tot sau sa mai continui. :'(

Răspuns Câştigător
| hettfield a răspuns:

Oamenii se lauda ca sa-si ascunda temerile si slabiciunile, tu ai un curaj nemaipomenit pentru ca esti sincera, si recunosti deschis ca ai limite, iar asta e o calitate destul de rara, sa stii.Si tu ai la fel de multe(poate chiar mai multe si nobile)calitati ca si cei ce se lauda,atata doar, ca nu dai dovada de ipocrizie ca si ei, esti tu insati, si din fericire, nu te schimbi.Eu sunt absolut sigur ca nu vei da dovada de lasitate sa fugi din calea greutatilor vietii caci e usor sa te lasi batut,ca sa traiesti si sa accepti provocarile vietii ai nevoie de curaj,iar tu esti o fiinta curajoasa,dupa cum am dovedit mai sus. Daca simti ca din viata ta lipseste ceva,actioneaza,cauta,cu totii trecem prin perioade grele de depresie,si sa stii, acestea sunt trecatoare. Poate ai nevoie de noi pasiuni, sa citesti sa colectionezi diferite obiecte, poate ai nevoie de prieteni, poate ai nevoie de dragoste...Nu dispera, toate astea exista si pentru tine, fericirea exista, doar trebuie sa o cauti, sa lupti putin.Iti urez sa fii fericita si sa alungi gandurile negre. Daca simti nevoia sa vorbesti cu cineva, iti stau la dispozitie, si iti pot vorbi despre orice, iti promit.Sa fii iubita

48 răspunsuri:
| PartyLoll a răspuns:

Continua,viata e frumoasa, nu stii cand norocul iti iese in cale.Iar lauda este arma prostului!

| EllaKissYou09 a răspuns:

Ignora-i! Nu-i lasa sa te faca sa te simti prost pentru ceea ce esti! Nu trebuie sa-ti pui capat zilelor doar pentru ca altii o duc mai bine ca tine!

| vladimir252 a răspuns:

Nu trebuie sa te lasi asa de usor.Ai tot viitorul in viata.Sinuciderea nu este o optiune!

| guardian18angel a răspuns:

Multi oameni au trecut prin asta, si cativa dintre ei au mers mai departe si au reusit sa se sinucida, dar majoritatea au decis sa nu faca chestia asta. Interesant e de ce numarul celor care nu au vrut e mai micut...

Uite ceva simpatic http://www.youtube.com/watch?v=jexv1LMmSqY&list=UUbj_wbXPYR7iISt-VONFWuA

| Maya2014 a răspuns:

Buna! Stii care e cea mai mare bogatia a omului? Iubirea! Daca ai asta, esti cea mai bogata persoana, chiar mai bogata decat orice mare miliardar.Stiu cum te simti pentru ca si eu uneori ajung la limite, dar ma gandesc la persoanele care ma iubesc si pe care le iubesc enorm si la faptul ca vor avea de suferit dupa urma mea.Gandeste-te la parintii tai, la rudele tale, prietenii tai... oricat de putini ar fi, sunt de ajuns pentru ca te iubesc pe tine.Persoanele care se lauda au doar lucruri materiale, dar tu ai ceva mult mai pretios, un suflet.Nu ti-l lasa rapit de nesiguranta si tristete. Oricat de grea ar fi viata, mereu va exista macar o persoana care sa sufere alaturi de tine, sa planga alaturi de tine, sa rada etc.Nu,nu trebuie sa inchei socotelile de tot cu viata! Trebuie sa arati lumii puterea ta, cea de a trece peste toate obstacolele.happy Iti doresc numai bine!

| ROB3RT89 a răspuns:

Daca reconesti ca ai tot viitorul in fata si iti faci planuri frumoase, de ce esti asa pesimista?! Mai bine ai face cate ceva in plus sa-ti duci la bun sfarsit palanurile de viitor! Toata lumea se lauda? Te contrazic aici pentru ca nu ai dreptate 100%.In mare parte da, e ca tine, unii se lauda si isi dau fel si fel impresi.Nu trebuie sa te simti saraca si sa fi mandra ca nu te numeri printre ei.O parte din ei nu sunt cea ce se dau si doar gura e de ei. Sper ca te-am lamurit si cu asta.Nu mai pune la suflet toate nimicurile si incerca sa-ti vezi de visele tale.Nu stiu ce varsta ai, dar dupa cum ai pus problema, banuiesc ca esti adolescenta! Nu vad ce probeleme majore ai avea tu sa-ti doresti sa te sinucizi! Incerca sa-ti traiesti viata intens si sa te bucuri de fiecare clipa fara sa-ti pese de alti! O zi cat mai fainahappy

| mgtow a răspuns:

Doar nu ai parte numai de rau in viata, mai roaga-te la Dumnezeu si ai sa vezi ca scapi de rautatile dusmaniilor.

| Smiiiley a răspuns:

straight face Consultă un psihiatru.

| Piisic a răspuns:

Crezi ca daca iti inchei viata rezolvi ceva? Gandeste-te ca o sa lasi in urma ta multa tristete si vei da dovada de lasitate. In viata trebuie sa lupti pentru ceea ce vrei chiar daca vei avea parte de suisuri si coborasuri.
Incearca sa fii puternica. Orice om are parte de momentele lui de tristete.
Kisses `!

| okokokokokok a răspuns:

Esti un/o emo prost/proasta

| Morrigan a răspuns (pentru PartyLoll):

"lauda este arma prostului" e ceva ce numai cineva care nu are cu ce se lauda ar spune-o thinking prosti sunt cei care se lauda cu ce nu au nu cei care isi fac cunoscuta "averea" daca ai ceva, oricat de mult sau de putin ai foarte slabe sanse ca cineva sa observe daca tu nu le-o areti

Răspuns utilizator avertizat
| Morrigan a răspuns:

Vrei sa te sinucizi pentru ca te simti saraca? straight face si totusi, saraca in ce sens?

| stefioctavia a răspuns:

Continua,lasa-i in treaba lor pe aia care se lauda, nu iti termina asa viata.ai tot viitorul in fata si ai sa vezi ca la un moment dat tu ai sa te lauzi si ei o sa se simta saraci.

| Kaℓi a răspuns:

Nu te defineste ceea ce ai, te defineste ceea ce esti.
Revino-ti, mai ai de suportat inca multe pana sa inchei. Nu e asa de simplu!

| MoNyKa66 a răspuns:

Continuati viata, deoarece doare 1 ai, nu ai 100 de vieti.Ai tot viitorul in fata si nu poti da cu piciorul la tot.Viata ta si sufletul tau sunt speciale.Mult oameni te iubesc si ar suferi in urma ta.Asa nu e bine, incearca sa te linistesti si sa ai incredere in tine ca ai sa poti sa mergi mai departe. Dumnezeu de ce ti-a dat viata? Ca tu s-o irosesti? Linistestete si incearca sa traiesti fiecare clipa la maxim! Pentru ca doar o viata ai, cine n-ar vrea sa aiba mai multe ca sa traiasa, sa iubeasa si sa se distreze!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu crezi că "toata lumea" exagerează? Nu crede tot ce auzi, fii si tu mai selectivă în receptarea informatiilor!

| Maya2014 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Si daca e adolescenta,ce? Nu are probleme? V-ati gandit vreodata ca unii copii au probleme grave in familie,parintii sunt niste idioti,ca nu au fost doriti niciodata? Ba mai mult,societatea, tineretul din ziua de azi, plin de ipocriti si retardati, ei, prin prostia lor imping unii copii sa se sinucida sau chiar sa se drogheze si alte lucruri.Nu ma intelege gresit, eu am vrut doar sa intelegi a unii copii chiar au probleme si vina cea mai mare o poarta parintii happy

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru mgtow):

Zi o rugăciune si pentru mine, să scap si eu de ei!

| Maya2014 a răspuns (pentru okokokokokok):

Si presupun ca tu esti o persoana tare inteligenta din moment ce jignesti! Acesta este un site care te ajuta sa-ti exprimi liber sentimentele si sa te lasi ajutat de altii,nu jignit. Oare tu niciodata nu ai ajuns la o limita in care sa spui, stop, nu mai fac fata? Bineinteles ca dupa aceea iti revii, dar iti trebuie timp sa te,, vindeci".Nu mai judeca, pentru ca te poti afla oricand in aceeasi situatie.

| ValentinaCristina a răspuns (pentru okokokokokok):

Asta chiar e o problema reala... daca nu te-ai confruntat cu ea nu ai de unde sa intelegi. pur si simplu simti ca o iei razna, deci nu ar trebui sa iti bati joc

| Adrianetc a răspuns:

Nu te sinucide! toti avem probleme din toate punctele de vedere, daca te-ai sinucide ai fi o lasa ca intr-un maraton de ciclism, vrei sa termini cursa sau sa renunti la inceput? Poti sa te rogi daca alte arternative nu ai chiar daca r trebuii sa fie prima. eu, cand ma rog, ma simt mai fericit, mai cu pace, roaga-te la problemele tale, si sunt sigur ca El o sa te ajute.Acum totul depinde de tine. noi toti ti-am dat sfaturi sa nu te sinucizi, iti pierzi viata si o sa arzi in iad pentru tot deauna. nu fa aceasta greseala.

| Inkubus explică:

Aveti dreptate! Multumesc la toti! Eu ma rog seara dar totul e la fel dar de acum am sa ma rog lui Dumnezeu si cand cel Rau imi da tarcoale si am idei din astea! Multumesc!

| okokokokokok a răspuns (pentru Maya2014):

Da sun o persona foarte inteligenta si raspunsurile genul asta sunt menite sa motiveze

| Maya2014 a răspuns (pentru okokokokokok):

O persoana inteligenta trateaza o astfel de situatie cu eleganta nu jignind!

| ROB3RT89 a răspuns (pentru Maya2014):

Draga @Maya1993, cred ca tu ai o mica problema cu raspunsurile anumitor utilizatori! Nu zice ca tineretul din ziua de azi e plin de retardati si ipocriti, ipocrita esti si tu din moment ce afirmi asta! Unii sunt foarte usor influentati si asta e motivul de ajung sa se dorogheze.Asta nu prea are legatura cu subiectul, te-as ruga sa nu deviezi...Nu incerca sa-mi explici mie chestile astea, daca vrei iti explic eu in privat cu ce se haleste viata! Acum sa revenim la tine putin, vad ca de criticat esti buna.Hai sa te critic si eu putin.De ce nu folosesti termenul "unii" si zici ca tineretul din ziua de azi e plin de retardati si ipocirti? Iti place sa generalizezi asa mult? Sincer acum, eu zic ca trebuie sa te mai gandesti si sa pui altfel problema.Auzi faza tare "iubirea e cea mai mare bogatie" oare daca te intreb ce e aia iubire sti sa-mi dai un raspuns concret? Vad ca iti place sa o arzi cu fel si fel de filozofi, asta fara sa te gadesti ca mari filozofi au stat in mare parte intre patru pereti si au inventat fel si fel de proverbe si filosofi logice, dar fara pic de experienta din viata reala.Acum hai sa incehi si eu cu un mic proverb romanesc pentru tine si pentru domnisoara care a pus intrebarea.Cred ca suna cam asa:E greu la deal cu boii mici" o noapte cat mai frumoasa iti doresc si multa sanatate, crede-ma, e cea mai bunahappy

| Maya2014 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Da,iti pot da un raspuns concret si nu imi spune mie ca tineretul din ziua de azi e usa de biserica.Nu toti, dar majoritatea sunt niste idioti! Acum daca tot crezi ca ai o experienta de viata asa de vasta, eu zic sa te mai gandesti.Inainte sa afirmi anumite lucruri, gandeste-te de 2 ori! N-ai de unde sti ca ceea ce am scris eu mai sus nu se poate desprinde din viata mea, asa ca te rog! Ca sa stii si tu, scoala vietii se invata din suferinta, de cand esti mic.Nu veni sa-mi spui mie ca sunt ipocrita, fiecare are povestea lui de viata.Eu nu te-am criticat pe tine, am zis un adevar.Tu, la varsta adolescentei cred ca dadeai dovada de o maturitate nemaivazuta si de o stapanire de sine nemaintalnita. Ipocriti sunt cei care nu au curajul sa recunoasca ca au ajuns si ei la un moment dat sa gandeasca ca fata asta.Eu iti doresc succes in viata si o minte cat mai deschisa. Experienta ta de viata nu se compara cu ceea ce am trait eu de mic copil pana in prezent.

| okokokokokok a răspuns (pentru ROB3RT89):

Esti cel mai inteligent om pe care l-am vazut pe site-ul asta si vorbesc serios

| okokokokokok a răspuns (pentru Maya2014):

TU taci ca spui prosti

| Maya2014 a răspuns (pentru okokokokokok):

Invata sa scrii si sa gandesti logic, aici nu se vorbeste, se scrie, deci automat nu pot sa tacwinking