| papooshyka a întrebat:

Ce inseamna p. s? dau funda...imi pare ca asa se scr

Răspuns Câştigător
| MaDaMadalina18 a răspuns:

Buna!

P. S.=Post Scriptum
Pui la sfarsit cand ai uitat sa zici ceva in continutul mesajului.
Ma bucur ca te-am ajutat!winking

21 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

P. S. - Post Scriptum.
Adica ceva aparent neimportant, dar care poate sa faca lumina in anumite privinte al mesajului de dinainte. Il folosesti, cand vrei sa mai adaugi ceva la mesaj/scrisoare.winking day dreaming

P. S. cred, ca iarasi va incepe ploaia.winking big grin

| AdiSR a răspuns:

Post scriptum...scris după înseamnă

| Petronela a răspuns:

P. S inseamna Post Scriptum

| gabitza_6878 a răspuns:

Post-scriptum
adica dupa ce scrii ceva ...bati un apropo la ceva care nu are legatura cu restul
exemplu : draga cutarica.
etc
ps: sper sa ne vedem in curand
cu drag,
eu
presupun ca de ps-ul asta e vorba

| laurici_3736 a răspuns:

Vine din limba latina, se traduce'' dupa scriere'' si se utilizeaza pentru a completa sau a explica mai bine anumite sectiuni din text care sau omis si care nu mai pot fi retusate, dar pot fi explicate suplimentar la sfirsitul textului incadrat in celebrulkP. S:

| dracosu a răspuns:

Depinde
La scrisori de exemplu Post Scriptum
Sau o consola de jocuri Play Station
o lista completa gasesti aici http://en.wikipedia.org/wiki/PS

| Danasilvia a răspuns:

P. s. = post scriptumwinking

| OanaG a răspuns:

Post Scriptum

La sfarsitul unei scrisori etc...in caz ca ai uitat sa adaugi ceva in text pui P. S la sfasit si specifici ceea ce voiai sa zici!

| DeNyyy a răspuns:

P. s-pe scurt daca la sf unei scrisori ai uitat sa scrii ceva scrii P. S si mesajul.papa kiss

| Tabii. a răspuns:

P.S inseamna :pe scurt.

| zburlituscorpy a răspuns:

In engleza inseamna siguranta publica sau P. S mai folosesc cei ce vb engleza pentru a adauga ceva unui discurs.
exemplu.
"Ciao ce faci? Vb peste 10 min sunt ocupat"
PS:Imi pare rau ca nu te-am sunat ieri imi era descarcata bateria."
Nu stiu la ce te referi cu p. s pot fi multe chesti.

| Dropia a răspuns:

Post Scriptum,
o idee care o spui dupa ce ai terminat

| JustMe a răspuns:

P. s= post scriptum, apropo
Il pui la sfarsitul unui mesaj daca ai uitat sa spui ceva in mesaj.

| PrivateGod a răspuns:

*post scriptum
*playStation
poate insemna multehappy dar adesea e post scriptum

| RikarDo a răspuns:

Intr'o scrisoare/e-mail inseama Parte secundara.in rest nu stiu.

| Oxandero a răspuns:

P. S.= post-scriptum (din latina). Se foloseste mai ales la sfarsitul unei scrisori si este o propozitie, o fraza sau chiar un paragraf.

| A_7153 a răspuns:

Kand ai uitat sa zici ceva important

| Kkiwiitttzzzaaa a răspuns:

Post Scriptum happy

| ana0804 a răspuns:

Post scriptum. adica dupa ce spui ce va si la sf spui "p. s" inseamna ca a mai adugat ceva ce a uitat sa spunawinking un fel de stelutawinking

| NicoletaNicoleta1998 a răspuns:

P.s inseamna pe scurt!

| DiaDivina a răspuns:

Post scriptum sau Pe scurthappy