| Bianca26bb a întrebat:

Ce profil alegeti dintre Filologie si Stiinte Sociale? Care vi se pare mai simplu? Difera foarte mult?

8 răspunsuri:
| Eღilia62 a răspuns:

Pai la filologie se face romana multa si engleza daca esti la intensiv.La stiinte sociale se face multa geografie, istorie, franceza, muzica, latina.Eu nu as alege niciuna din astea pentru ca sunt foarte multumita de profilul meu:stiinte ale naturii(chimie-biologie).

| CrissCC a răspuns:

Depinde de tine, ce iti place mai mult, daca iti plac limbiile straine, romana, latina si istoria si nu te prea descurci la matematica, fizica si chimie mergi la filologie, daca nu la stiinte sociale. Diferenta nu este foarte mare, doar ca la filologie este bilingu engleza sau franceza, deci faci 5 ore pe saptamana limba biling si faci matematica, fizic si chimie putin mai mult, la filologie sunt 2 ore de matematica pe saptamana, chimie o ora pe saptamana si fizica 2, la stiinte sociale o sa faci cam 3-4 ore de mate, 2 ore de chimie si fizica

| NickiMinaj a răspuns:

Daca m-as putea intoarce in timp, as alege filologie happy E lejer, fain, ai timp destul si nu prea am incredere in celalalt profil, nu pentru ca nu suna promitator, dar nu e tratat cu seriozitate de catre profesori, in general.

| make5wishes a răspuns:

Diferenta o constituie si tezele. Intr-a 9a de ex, se face Logica la care vei da teza, in cazul in care alegi sociologie, in rest dai la limba1/limba2, romana, geogra/istorie; iar la filologie dai L1, L2, Romana, Istorie/ geogra.

Gradul de dificultate nu ar fi ridicat, deoarece probabil stii ca vrei ceva pe uman daca ai venit la aceste profile. happy Depinde si de profesori si de perceperea ta happy Sper sa faci o alegere buna, nu vreau sa te sfatuiesc, in opinia mea ambele sunt profile destul de lejere, insa la carre trebuie sa inveti!

| make5wishes a răspuns:

Iar Logica dintr-a 9a va fi
a 10a sociologie,
a 11a economie,
a 12a filozofie
la ambele profile

| Adriannae a răspuns:

La filologie faci materiile ce tin de real doar in primii doi ani (1-2 ore pe saptamana), si nu dai bac la mate (asta in caz ca tocmai de aspectul asta te feresti). La stiinte sociale, faci toate materiile, iar in ceea ce priveste bacul, dai la mate M2 (e mai usor decat M1)
Sper ca te-am ajutat.

| Honamy a răspuns:

Exact asta ma intreb si eu in fiecare zi ce sa aleg dintre astea doua... din cate am auzit eu stiinte sociale ar fi un profil mai lejer insa depinde si la ce materi te pricepi sau iti plac, eu sincer nu am niste obiecte la care sa ma descurc mai bine... eu am zis sa aleg stiinte sociale pentru ca imi surade mai mult insa mai este pana la sfarsitul anului sa ma hotarasc. Iar diferenta din cate am inteles eu nu e asa de mare profilele sunt aproape egale, acum depinde si la ce liceu vrei sa dai.
Succes!

| GabyEminem_7200 a răspuns:

Alege Filo. Yo sunt la Stiinte Sociale si nu e tocmai extraordinar. Funda...