| miri100 a întrebat:

Ce sa faci cand nu poti dormi nopti intregi? bai,oameni,ajutat-ma, va rog, de vreo 2 saptamani nu pot sa dorm
adorm la 5, 6 dimineata! ce sa fac?
daca i-au somnifere nu ma mai trezesc,oho,cine stie, o zi!
deja am cearcane, sunt mova
mo-r rade colegi
va rog frumos ajutati-ma si dau funda celui mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| iza4ever a răspuns:

Daca adormi la 5-6 dimineata, puneti ceasul sa sune la ora 9. Spalate pe fata si dupa iesi afara la aer curat doar nu sa in locuri unde ai putea sa adormi. Chiar daca esti obosita si dormi doar 3-4 ore plimbate du-te undeva. Asa am facut si eu si am ajuns acasa foarte obosita si am adormit mai devreme cu vreo 2-3 ore. Si puneti ceasul sa sune si pentru a doua zi ca sa nu dormi prea mult. Fa-ti un fel de program gen: in fiecare zi ma trezesc la ora 10. Si asa o sa reusesti sa adormi mai devreme, adica mie mi-a mers.

P.S.: tine-o asa 3-4 zile, daca nu merge asa du-te la un medic.

5 răspunsuri:
| Fragile a răspuns:

S-ar putea să fie şi din cauza stresului/agitaţiei. Poţi să încerci să te relaxezi, să inspiri câteva picături de ulei de lavandă puse pe un şerveţel (se găseşte în farmcii), sau seminţele de mac(se mănâncălaughing ), dar nu îţi recomand cantităţi foarte mari.Totuşi,cel mai bine ar fi să consulţi un medic.

| Mihaela1964 a răspuns:

Bine ar fi daca ai incerca sa te trezesti la 8 sau macar la 9 dimineata, sa ai activitate intreaga zi, sigur vei reusi sa adormi cel tarziu la 22. Poate ca din cauza vacantei te-ai dereglat nitel programul de somn...o sa se rezolve, ai sa vezi.Numai bine si bafta!happy

| kx123 a răspuns:

Aceeasi problema o am si eu, si mama vrea sa ma duca la medic, voi asculta de sfatul ei. Cred ca si tu ar trebui sa mergi sa vizitezi un medic!

| EmanuelaZ a răspuns:

Nu sunt de specialitate, insa eu cred ca doar ti-ai dereglat somnul, pierzand multe nopti inainte, sau culcandu-te foarte tarziu, asa cum ai si spus. Din pacate dureaza mult pana te vei reobisnui sa dormi la 10-11 seara. Nu lua somnifere ca sunt periculoase si dau dependenta.

| miri100 explică (pentru EmanuelaZ):

Si eu am spus mamei :-mama,pot sa iau somnifere, ea a spus, daomne fereste, vrei sa nu te mai trezesti, vrei sa ajungi la doctor?