| vreaubebe a întrebat:

Ce taxa se percepe pentru eliberarea >CI in regim de urgenta si unde se plateste aceasta, la posta sau in incinta cladirii evidentei populatiei? Viza de flotant poate fi eliberata in regim de urgenta? va multumesc

1 răspuns:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ce elemente cuprinde cartea de identitate?

denumirea statului;
denumirea documentului;
seria, compusa din doua litere, si numarul, compus din 6 cifre;
denumirea structurii emitente, respectiv a serviciului public comunitar de evidenta a persoanelor sau, dupa caz, a Inspectoratului National pentru Evidenta Persoanelor - denumirea abreviata, initialele judetului, dupa caz, si codul structurii emitente;
termenul de valabilitate;
fotografia titularului;
urmatoarele date personale ale titularului:
codul numeric personal
numele de familie
prenumele
prenumele parintilor
locul nasterii
sexul
domiciliul.

Care sunt documentele necesare?

1. Obtinerea CI la implinirea varstei de 14 ani:
Cerere tip
Certificatul de nastere - original + copie
Actul de identitate al unuia dintre parinti, al tutorelui sau al reprezentantului legal si prezenta obligatorie a acetsora la ghiseu
Actul de spatiu - original + copie (prezenta obligatorie a unui proprietar la ghiseu)
Certificatul de casatorie al parintilor sau dupa caz hotararea judecatoreasca definitive si irevocabila in cazul in care parintii sunt divortati - original + copie
Chitanta in valoare de 4 lei - taxa de timbru
Chitanta in valoare de 7 lei - contravaloarea c? rtii de identitate
2. La expirarea termenului de valabilitate:

Cerere tip
Certificatul de nastere – original + copie
Certificatul de casatorie - original + copie
Hotararea de divort ramasa definitiva - original + copie (unde este cazul)
Certificat de deces al sot/sotie - original + copie (unde este cazul)
Actul de spatiu - original + copie (prezenta obligatorie a unui proprietar la ghiseu)
Chitanta in valoare de 4 lei - taxa de timbru
Chitanta in valoare de 7 lei - contravaloarea c? rtii de identitate
Actul de identitate vechi (buletin sau carte de identitate)
În cazul expirarii sau preschimbarii cartii de identitate se va prezenta si cartea de alegator.

3. In cazul furtului, pierderii, distrugerii:
Cerere tip
Certificatul de nastere - original + copie
Certificatul de casatorie - original + copie
Actul de spatiu – original + copie (prezenta obligatorie a unui proprietar la ghiseu)
Sentinta de divort ramasa definitiva – original + copie (unde este cazul)
Certificat de deces al sot/sotie - original + copie (unde este cazul)
Adeverinta de inregistrare a reclamatiei de furt, inregistrata la Politia unde a fost depusa reclamatia - original si copie
Alt document cu fotografie (permise de conducere, carte de alegator, pasaport) - original si copie
Chitanta in valoare de 4 lei - taxa de timbru
Chitanta in valoare de 7 lei - contravaloarea c? rtii de identitate
Cartea de alegator
Solicitantii sub 18 ani vor fi insotiti de un parinte sau de reprezentantul legal
4. In cazul schimbarii domiciliului:
Cerere tip
Certificatul de nastere - original + copie
Certificatul de casatorie - original + copie
Hotararea de dicort ramasa definitive (unde este cazul) - original + copie
Certificat de deces al sot/sotie - original + copie (unde este cazul)
Actul de spatiu (extras funciar, contract de vânzare - cumparare sau titlu de proprietate ) – in original + copie (prezenta obligatorie a unui proprietar la ghiseu)
Certificatele de nastere ale copiilor sub 14 ani - original + copie
Chitanta in valoare de 4 lei - taxa de timbru
Chitanta in valoare de 7 lei - contravaloarea c? rtii de identitate
Cartea de alegator in cazul in care solicitantul poseda carte de identitate
Actul de identitate eliberat anterior
Solicitantii sub 18 ani vor fi insotiti de un parinte sau de reprezentantul legal,
5. In cazul aplicarii vizei de resedinta (flotant):
Cerere tip
Actul de spatiu al gazduitorului - original + copie
Actul de identitate al solicitantului
Actul de identitate al gazduitorului
Prezenta obligatorie atat a solicitantului cat si a gazduitorului la ghiseu
În cazul in care se prezinta contract de inchiriere inregistrat la Administratia financiara, NU este necesara prezenta gazduitorului cu actul de spatiu iar contractul de inchiriere va fi prezentat in original si copie.
Solicitantii sub 18 ani vor fi insotiti de un parinte sau de reprezentantul legal

7. Pentru eliberarea cartii de identitate provizorie (CIP) cetatenilor romani domiciliati in strainatate care locuiesc temporar in Romania:
Cerere tip stabilire domiciliu in Romania (anexa 15)
Chitanta in valoare de 41 lei - taxa consular? (se achit? la CEC)
Chitanta in valoare de 7 lei - contravaloarea c? rtii de identitate
Chitanta in valoare de 4 lei - taxa de timbru
2 copii pasaport romanesc cu pag. 1-3 sau adeverinta de cetatenie in copie si original
Copie certificat nastere
Copie certificat casatorie
Copie sentinta de divort (dac? este cazul)
Copie act de spatiu
Copie act de identitate si/sau pasaport emis de autoritatile straine 2 EX.

Cand schimbam actul de identitate?
la expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate care urmeaza a fi preschimbat
daca s-au modificat numele sau prenumele titularului, prenumele parintilor, data ori locul nasterii
in cazul schimbarii domiciliului, a denumirii sau a rangului localitatilor si strazilor, al renumerotarii imobilelor sau rearondarii acestora, al infintarii localitatilor sau strazilor
in cazul deteriorarii actului de identitate
in cazul pierderii, furtului sau distrugerii actului de identitate
la expirarea sau revocarea interdictiei titularului de a se afla in anumite localitati sau de a parasi localitatea
cand fotografia din cartea de identitate nu mai corespunde cu fizionomia titularului
in cazul schimbarii sexului
in cazul anularii
in cazul atribuirii unui nou CNP
pentru preschimbarea buletinelor de identitate
Sursa: http://www.birouldeconsiliere.ro/detaliu.aspx?eID=240&t=Articole
Și nu înțeleg de ce îți trebuie în regim de urgență!
http://depabd.mai.gov.ro/documente_necesare.html
Pa, pa.