| antimulte a întrebat:

Codul de telecomanda universala pentru un TV Cartel 1433, am 2 telecomenzi unversale, supertel pilot si vivanco, la vivanco este prevazut un cod pentru Cartel dar nu merge. Deci, cine stie codul necesar, va rog sa imi dati si mie de stire.

12 răspunsuri:
| antimulte explică:

Chiar nu stie nimeni? :-(

| antimulte explică:

895 nu merge.
Probabil la alte modele de Cartel, la astea de 37 cm (1433) nu funcționează.

| antimulte explică:

Nu e din tv, telecomanda originala merge parțial, în sensul că butoanele cele mai uzate au cedat sau au iesit cu totul (vol +/- ch +/-) restul merg, si panoul frontal merge ok. Zilele astea intenționez să îl pun în bucătărie intr-un final. O să încerc dimineața codurile de la tine si revin.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru antimulte):

Păi ai putea sa i cumperi una originală cum era asta veche a lui

| antimulte explică:

Am foaia venita si cu cea pilot si carticica primita la vivanco. In carticica am acel 895 si atat pentru Cartel, in a doua nu e nimic despre firma asta. Am incercat acum si ultimele codurile, fără succes. Cele de 4 cifre nu pot fi folosite, dupa primele 3 cifre ambele telecomenzi clipesc ca au acceptat codul. Iar cu cele din 3 cifre nu functioneaza. Am incercat si pe mode tv si tv2 si aux, aceleasi rezultate.

| antimulte explică:

Aia stiam si eu...

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cod 895

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Fiecare telecomandă universală sau pilot, cand o cumperi, i ti dă impreună cu telecomanda, un manual sau o hîrtie tipărită, pe care sunt toate marcilșe sau cele mai cunoscute mărci de televizoare si modele, plus codurile, in cartea aia aveai codul pentru un tv cartel, mic 37 cm, ce ai facut cu foaia? Acum daca nu o ai, i ti trebuie altă telecomandă, bineinteles cu altă foaie din aceea cu coduri, ce marcă e telecomanda, stai in Bucuresti?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Încearcă cu 1672 sa vezi daca merge, ce model e telecomanda?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Am cautat m ai multe detalii despre acest televizor, este echipat cu șasiul T2L06(00) procesorul este LC 853632C, si i ti atasez niste coduri, sper sa i ti mearga la el, dar intrebare, cu telecomanda lui originală merge? sau din butoanele lui de pe panou, ca daca nici cu telecomanda lui nu merge, atunci ai ceva defect in televizor, adică ledul acela infraroșu, care comunică cu telecomanda, dar daca cu telecomanda lui originală merge, atunci o sa i ti meargă si cu telecomanda universală, deci i ti scriu mai jos codurile: 4190, 3026, 820, 2500, 846, 1630, 1648, SI 4369, Astept sa mi spui cu care din aceste coduri a mers, măcar pornit /oprit volume plus minus si canale plus minus. daca nu merge e televizorul stricat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar să fii atent ca trebuie setată telecomanda, nu pui asa codurile si gata merge, ti apăsat tasta tv de pe telecomanda pilot, in acel moment ledul roșu de pe telecomandă clipeste odată, semn ca a recunoscut comanda, pasul 2 introduci codul, exemplu 3026 daca codul este bun, ledul roșu al telecomenzii va clipii de 3 ori, semn ca la recunoscut. după ce introduci codul, incerci telecomanda cît mai aproape de televizor de zona unde este receptorul pentru telecomandă, si apesi pe butonul roșu al telecomenzii pilot, acela de standby, in momentul in care ai apăsat pe el, televizorul trebuie sa se oprească, daca nu se opreste, inseamnă că nu e bun codul, si incepi sa tastezi alt cod, dar tot asa selectezi de pe telecomandă modul tv, vezi sa ai bateriile noi, in telecomandă si sa le montezi bine, plus la plus, minus la minus ca altfel telecomanda nu va functiona. o seara bună si astept sa mi scrii daca merge, succes.

| Cucu_Bubu_1975 a răspuns:

Si eu caut asa ceva cine ne ajuta?