| Mihaela19933 a întrebat:

Cum deblochez un telefon daca nu stiu parola(telefonul nu are sim, parola este formata din cifre)

3 răspunsuri:
| panther2007 a răspuns:

In primul rand spune ce telefon e?
Marca si model
ca asa degeaba intrebi
poti sa primesti o groaza de raspunsuri dar nici unu sa nu te ajute

| Mihaela19933 explică (pentru panther2007):

Alcatel one touch

| panther2007 a răspuns (pentru Mihaela19933):

Ai un telefon ce functioneaza pe platforma de operare Android
O platforma prietenoasa cu utilizatorul
In cazul in care iti uiti modelul de deblocare sau codul de deblocare(in cazul tau codul)
sau incerci de prea multe ori un model de deblocare gresit sau un cod gresit
Atunci iti va cere datele gmail(user si parola) in cazul in care nu le mai stii nu este o lume pierduta, pentru ca orice se strica se si repara
In cazul tau destul de simplu, dar totusi iti asumi anumite lucruri
cum ar fi pierderea datelor din memoria telefonului(poze/muzica/videoclipuri/numere de telefon/sms-uri)
Acum ca stii ce pierzi trebuie sa iti spun ce trebuie sa faci, asa ca citeste atenta ce scriu si urmeaza fiecare pas in parte:
1. Inchide telefonul
2. Intra in modul rom recovery
Pentru a intra in modul rom recovery este necesara o combinatie de butoane apasate in acelasi timp, eu iti scriu toate combinatiile posibile iar una dintre ele te va duce in rom recovery iar una in download mod(nu ai ce sa faci in download mod asa ca daca intri in acest mod dai cancel)
combinatiile sunt urmatoarele:
Power+volum up(combinatia ceea mai des intalnita la telefoanele android) nu uita apesi butoanele in acelasi timp
Power+volum down(aceasta combinatie de cele mai multe ori duce telefonul in download mod, dar la unele telefoane poate sa duca in rom recovery)
Power+home
Power+volum up+home
Power+volum down+home
Acum ca ai intrat in modul rom recovery trebuie sa stii cum sa navighezi
volum up/down= sus/jos
power/home/search= selectare(de regula butonul power e cel care selecteaza, insa la unele telefoane poate sa selecteze si butonul home eventual search cum e la Lg optimus One)
Acum sa stii sa navighezi in rom recovery trecem la pasul 2
2. Cauta rubtrica wipe data/factory reset
dai selectare
dai yes wipe data/factory reset(adica sa stergi toate datele si sa revii la setarile din fabrica mai detaliat asta faci tu)
dupa ce se termina procesul o sa apara mesajul:
Wipe data/factory reset is complet
acum selecteaza rubrica go back(asta in cazul in care nu ai revenit in mod automat in meniul principal rom recovery)
3. Selecteaza rubrica reboot sistem now
Acum telefonul tau se va restarta
Cand se va aprinde o sa isi incarce logo-ul producatorului sau al android
dupa ce se termina procesul de incarcare(o sa dureze ceva si trebuie sa ai rabdare), telefonul tau va intra automat in meniul de configurare android exact ca atunci cand l-ai pornit prima data.
Asta este tot ce trebuie sa faci tu, daca urmezi pasi pe care eu ti-am scris o sa iti pot utiliza din nou telefonul