| Bogdan2304 a întrebat:

Cum pot retine informatile mai usor din clasa

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te muti intr-o banca cat mai in fata, eventual in prima banca daca poti, daca esti inalt este bine sa fii pe laterale, si esti atent toata ora la profesorul care preda lectia! Asa pleci cu lectia jumatate invatata in clasa si o reti foarte usor.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cu polen si nuci. Si scoti castile de pe urechi.

| FaraNumePls a răspuns:

Asculți și repeți în cap rolling on the floor. Nu cred că ai înțelessad deci trebuie să asculți stand in caprolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fii atent
sa iti stea capul acolo, nu altundeva
sa fii concentrat si atent la ce te pune profesorul sa scrii

| Bogdan2304 explică (pentru anonim_4396):

Pai sunt foarte dar nu prea pot sa retin

| userul7200 a răspuns:

Faci ce au spus ceilalti, dar conteaza si ce profesor ai (metoda de predat). Incearca de reţii numai esentialulwinking

| TCosminn a răspuns:

Draga Bogdan, eu, cand eram in clasele V-VIII, imi tot doream sa fiu mai atent la scoala pentru ca chiar voiam sa am note mai bune. Nu dupa mult timp mi-am pus aceeasi intrebare pe care tu ai postat-o aici. Mi-am raspuns in scurt timp la intrebare, conform cu viata mea de atunci, si anume, daca ceea ce invat o sa fac cumva sa imi placa, sau o sa caut ceva la materia respectiva sa imi placa, atunci cu siguranta ca voi fi mai atent. Si asa, de atunci, in liceu si facultate, mi-au placut toate materiile, indiferent de profesor. Am avut rezerve mai degraba in ceea ce priveste profesorul decat materia in unele cazuri.

| Bogdan2304 explică (pentru TCosminn):

Am stat si m-am gandit dar mie nu imi place nimic la ora de ramana profesoara nu imi explica prea multe teori conjugari nu imivplace sq citesc sa scriu nimic

| TCosminn a răspuns (pentru Bogdan2304):

Iti dau eu o tema, cauta ceva ce-ti place la ora de romana, maximum 5 lucruri minimum 3. Este un exercitiu simplu.

| Alxxzzxx a răspuns:

Mai întâi de toate să fi atent la ore şi să înţelegi ce ţi se predă.
Si stiu că uneori colegul sau de ce nu colegii fac glume si vorbesc în timpul orei, este necesar să fi atent pentru a întelege lecţia din clasa, dar daca atenţia în clasa nu este o metoda de a te face sa înveţi din clasă, atunci trebuie să te pui pe carte acasă că altfel vei rămâne în urmă şi nu mă refer la materiile uşoare precum desenul / tehnologica / religia / etc pentru ca la aceste materii cred ca poţi să le prinzi din clasă.

Sper că te-am ajutat!

| Alexandra28Co a răspuns:

Sa fi atent

| iepurica112 a răspuns:

Trebuie doar sa fii atent

| AndyTM a răspuns:

Fi foarte atent in clasa si nu vorbi cu colegul de banca + profesorul poate te vede asa si iti da o sansa! Asa cred eu la multe teste am luat note bune!

| AlexSiDeea a răspuns:

Ca sa le le poti retine, mai intai trebuie sa le intelegi, incearca sa te gandesti logic la ele si o sa le inveti fara griji! Sper ca te-am ajutat!