| Edmonds2342 a întrebat:

Am de invatat niste reactii la chimie (clasa a X a). Cum le pot reține mai usor?

4 răspunsuri:
| Victoria18 a răspuns:

Inveri una o reproduci pe o foaie
Inveti alta o reproduci pe foaie
Si tot asa

| iamprettybored a răspuns:

Bună!
Îți spun cum învăț eu și am media 10 la chimie deși am luat 4 la testul inițial laughing) (nu s-a trecut lol)
Ia un caiet gol, cu foi de mate cel mai bine. Cu pix/stilou albastru (dacă e albastru e mai ușor pentru creier să rețină), începi să copiezi ce ai de învățat, dar te și concentrezi în timp ce copiezi. Și citești lecția o dată înainte să o copiezi pe caiet.
După aceea, te întorci la reacții și dai cu highlight peste alea importante ca să îți sară în ochi.
Așa. Până aici se aplică la orice materie.
Dar la chimie, în mare parte nu poți să le înveți pe de rost, trebuie să le și înțelegi mecanismul. Regula lui Markovnikov trebuie să o știi, la fel și adunarea, care e la fel cam în toate cazurile.
Mai sunt și lucruri pe care trebuie să le înveți pe de rost, da, dar de obicei poți învăța logic. Du-te cu caietul la profesoară să îți explice unde nu înțelegi.
Eu deja reacțiile astea pe care le facem acum cu alcadienele le pot face singură, că sunt reguli învățate anterior.
Chiar nu e greu, dar trebuie să stai puțin să încerci să și înțelegi.
Asta e metoda mea. Sper că te-am ajutat! happy

| Edmonds2342 explică (pentru iamprettybored):

Si eu am luat 3 in testul initial, dupa care 10 in oral rolling on the floor
Voi incerca metoda, mersi!

| IFeelS0Alone a răspuns:

Cum a spus si Victoria18 metoda cu reproducerea pe hartie da randament. Daca le copiezi de 4-5 ori cred ca este suficient. Le mai repeti si inainte sa te ascule (in pauza vezi tu).