| justalife a întrebat:

Cum pot sa folosesc cablul de internet de la NextGen la laptop? FUNDA_FUNDA_FUNDA!

4 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Schimbi MAC-ul plăcii de rețea de la laptop cu cel de la PC-ul de la care ai luat cablul cu ajutorul unui program specializat pe asta, dai un restart, bagi cablul în laptop și la conexiuni dai Obtain IP automatically. Acum va merge.

| Gizăz a răspuns:

În cazul ăsta îți rămâne să cauți cărțile tehnice ale PC-ului și la placa de rețea să cauți MAC sau Physical Address/Adresă fizică. Dacă nu găsești cărțile sau nu gasești scris atunci desfaci calculatorul și MAC-ul e posibil să fie inscripționat pe placă. Înainte poți să te uiți și în spate ca poate e gravat lângă sloturi; așa era la PC-ul meu vechi. Dacă nu și nu atunci îți rămâne să suni la Next Gen și să îi rogi să-ți înregistreze MAC-ul de la laptop și dupa faci cum am scris mai sus. Nu ți-am spus asta din prima pentru că 90% dintre firme percep o taxă pentru chestia asta.

| vlad_2404 a răspuns:

Pai cablu trebuie sa aiba mufa, foloseste mufa si ai conexiune

| justalife explică:

Scz. Am uitat sa spun ca PC-ul meu este stricat!