| byka23 a întrebat:

Cum se calculeaza comisionul de vanzare cumparare a unui apartament la notar?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de comision ci de onorariul notarului public. Se calculeaza la valoarea de vanzare a apartamentului. Onorariul poate diferi de la un notar la altul, exista numai onorariu minim asa ca fiecare notar mai poate adauga ceva la acesta. La onorariu se mai adauga si TVA de 24%. Pe langa onorariu se mai plateste si impozit pe transferul dreptului de proprietate, care poate fi de 3% ori 2% din valoare, depinzand de perioada cat vanzatorul l-a avut in proprietate(sub 3 ani, respectiv peste 3 ani), acest impozit trebuie platit de vanzator. In sfarsit se mai plateste si tariful de inscriere in cartea funciara, care este de 0, 15% din valoare si 40 lei extrasul CF pentru autentificare. Daca imi spui valoarea apartamentului o sa-ti spun exact cat trebuie sa platesti. Poti sa-mi scrii pe privat si o sa-ti raspund tot asa. Numai bine!

1 răspuns:
| katala a răspuns:

Cel mai "bun " calculator de taxe pe care l-am gasit :
http://www.euroavocatura.ro/calculator_taxe_notariale.php
sper sa te ajute!