| OtraGheaLa a întrebat:

Cum se leaga intr-o doza un bec si intrerupator? Cea mai simpla metoda as dori.

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Legi la bec la dulia unui bec un fir adica ala alb, nulul adica, asa cred ca e in RO nu mai stiu sigur dar ma rog deci legi nul la bec lateral adica la partea unde se infileteaza becu si mergi cu firu ala intr-o doza sil legi cu un nul acolo, nu conteaza a cui este acel nul.
legi la bec alt fir care va fi faza, il conectezi la fundul becului acolo la dulia becului cum ii zice.Mergi cu firu asta pana la intrerupator sil legi de un picior al intrerupatorului de o conectie a intrerupatorului ca are 2 sau 3 daca are si impamantare. Apoi vii la intrerupator cu o faza luata dintr-o doza, deci cu un fir care are curent pe el sil legi la intrerupator la cealalta conectie.Aia e tot acum poti aprinde si stinge becu. Spor la lucru.

| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

Daca te referi la fire, cel albastru (nul-ul) in gaura din stanga sau in dreapta si cel negru sau maro (faza) tot in stanga sau indreapta in functie de unde l-ai pus pe cel albastru. Iar ultimul ramane firul galben care e impamantarea si acesta va intra in gaura de jos in mijloc. Nu uita sa opresti curentul. Daca am inteles gresit atunci dezvolta intrebarea. Si nu in ultimul caz cheama un electrician.

Răspuns utilizator avertizat