| AleXandrA_2732 a întrebat:

Cum se numeste facultatea pentru desen? (de arhitectura?) si ce trebuie sa invat pentru a intra la ea?

2 răspunsuri:
| trifescugabriela a răspuns:

Facultatea de arte!

| nasirc a răspuns:

Bună! Facultatea de arhitectură este altă faţă de cea de desen.
Dacă vrei la arhitectură ai cele 2 universităţi:

Universitatea de arhitectură şi urbanism "Ion Mincu"
Str. Academiei nr. 18-20, 010014, Bucureşti, România.
Tel: 0040 21 307 71 12.
Fax: 0040 21 307 71 09.

Facultatea de Arhitectură şi Urbanism.
Str. Observatorului 34-36, Cluj-Napoca, România.
Decan - Telefon: 0264 401844,

Dacă vrei la arte plastice (sau desen) ai universităţile:

Universitatea de Artă şi Design Cluj-Napoca.
P-ţa. Unirii nr. 31, cod. 400098, Cluj-Napoca, România.
Ţel.: +40-264-591.577.
Fax.: +40-264-592.890.

Facultatea de Arte Vizuale Oradea.
Str. P-ţa Independenţei nr. 39, Cetate, loc. Oradea, jud. Bihor, cod. 410067, România
E-mail: ipantea@uoradea.ro

Universitatea Naţională de Arte,
Str. General Budişteanu nr. 19, 010773 Bucureşti 1, România
Secretariat Rectorat
004 021 3125429 rectorat@unarte.org.

La orice facultate dai trebuie să pregăteşti portofoliu cu desene, schiţe şi/sau picturi, minim 20 de lucrări. Vei da admitere şi admiterea constă în 2 probe practice (teme impuse de profesorii de acolo) pe care le vei face pe loc, sigur fiecare probă în zile diferite. O a treia probă constă în susţinerea portofoliului.
Sigur ca pentru a şti cu precizie la fiecare facultate ce criterii de admitere sunt, suna si ei îţi vor spune sau accesează adresa lor de site.

În speranţa că am fost de folos.