| EmiiLoveYou a întrebat:

Cum se scot factorii de sub radical la numere mari? De exemplu radical din 2187.

Va rog sa ma ajutati, asta nu insemna ca imi faceti tema, doar sa imi explicati cum sa procedez. happy

Răspuns Câştigător
| Northern a răspuns:

Nu e o rezolvare completă.
După ce ce ai descompus în factori primi trebuie să grupezi aceleași cifre că să vezi ce ai în afara radicalului.
De exemplu, în cazul nostru ies afară 3 de 3 și râmâne sub radical un 3.Deci,vom avea:3^3radical din 3--27 radical din 3.
Proba:27^2 ori 3=2187 (A).
Asta e etapa 2. Tu ai scris doar prima.happy

3 răspunsuri:
| Bogdanovici24 a răspuns:

Http://math-pdr.com/7b31/film.html
il descompui in factori de exemplu numarul 32|2
16|2
8|2
4|2
2|2
Bafta!
Uite rezolvarea:
2187|3
729|3
243|3
81|3
27|3
9|3
3|3

| EmiiLoveYou explică (pentru Northern):

Si chiar daca numerele sunt foarte mari este aceeasi metoda?

| Northern a răspuns (pentru EmiiLoveYou):

Da!

| Northern a răspuns (pentru Bogdanovici24):

Nu e o rezolvare completă.
După ce ce ai descompus în factori primi trebuie să grupezi aceleași cifre că să vezi ce ai în afara radicalului.
De exemplu, în cazul nostru ies afară 3 de 3 și râmâne sub radical un 3.Deci,vom avea:3^3radical din 3--27 radical din 3.
Proba:27^2 ori 3=2187 (A).
Asta e etapa 2. Tu ai scris doar prima.happy