| anonim_4396 a întrebat:

Cum trebuie tratate sosetele ca sa scapi de micoza piciorului?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In afara de tratamentul recomandat de dermatolog, trebuie sa pastrezi niste masuri de igiena: sa porti numai pantofi de piele, pe care sa-i dai in fiecare seara cu spra special de la Scholl. Sosetele trebuie sa fie albe, de bumbac, sa poti mereu sosete (si prin casa), sa le schimbi cam de doua ori pe zi, dupa fiecarepurtare sa le fierbi cam 40 de minute cu sapun sau sa le speli la masina de spalat la 90 de grade. Acelasi tratament pentr prosoape si cearsafuri (dupa fiecare utilizare).

| alexdop21 a răspuns:

Cu pudra de la farmacie, sapun si apa

| alexdop21 a răspuns:

Si mergi la un dermatolog

| turist a răspuns:

Nu sosetele trebuie tratate ci piciorul! Ciuperca se poate trata cu canesten pe care o procuri de la farmacie! Foloseste ciorapi din bumbac, pana e cald poti umbla in papuci/sandale, chiar si fara sosete...
Eficiente pot fi si baile cu apa calduta si otet, daca nu-ti place mirosul de otet poti folosi sare sau bicarbonat alimentar!
Numai bine! Sanatate!