| Floreenofficial a întrebat:

E bun alcoolul alb pentru micoza unghiei piciorului? A adus mama o sticla acasa,dar mi-e frica sa folosesc,ca poate cine stie ce patesc. Daca e de folosit, cum se foloseste?
Fundita!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Veme a răspuns:

Este bun, dar doar daca il bei, pentru ca te vei ameti si vei uita ca ai micoza unghiei picioarului. Acum, serios, onicomicozele sunt EXTREM de greu de tratat atunci cand tratamentul ti-l da un medic specialist si il faci exact cum iti spune acel medic. Gandeste-te ca unghia este extrem de greu penetrabila de substante active si asta este motivul pentru care boala se trateaza greu. Exista multe reclame cu canesten onichoset, cu exoderil solutie, care ar trata onicomicozele, sfatul meu ar fi ca aceia care au platit acele reclame sa le ia si sa si le introduca undeva (nu in unghie) cu tot cu aparatul ala (onichoset), pentru ca evident, nici nu se zdruncina micoza unghiei cu porcariile alea.(apropos, vezi ca a aparut reclama si cu nailexpert - o oja care ar trata acelasi lucru - nu da banii pe asa ceva, mai bine da-i unor oameni nevoiasi, va avea efect mult mai bun pe onicomicoza ta decat Nailexpert-ul)
Acum sa revenim la subiect: onicomicoza se trateaza in acelasi timp local si intern. Adica, da, exoderil, nailexpert, violet de gentiana, local, pe unghie, pentru efectul psihologic, sa demoralizeze putin micoza, si, spre exemplu Orungal capsule, intern. Sau Lamisil comprimate intern, in paralel. Efectul principal il au pastilele, si luate suficient timp, uneori chiar 6 luni, in functie de sfatul specialistului, fac minunea, trateaza onicomicoza. Nu care cumva sa te puna necuratul sa incerci sa le iei de capul tau pentru ca 1. Sunt groaznic de toxice, trebuie evaluata functia hepatica inainte pentru a vedea daca rezisti la tratament. 2. Tratamentul se face diferit de ce ti-ai inchipui tu, uneori doua saptamani urmat de doua saptamani pauza si tot asa. 3. Sunt scumpe, costa in total in jur de 1000 de RON, nu are rost sa cheltui suma de capul tau, discuta cu un specialist. 4. Oricum nu se dau decat cu reteta.
Cat despre alcool alb, care inseamna mai exact alcool etilic 70 de grade, poti sa ti-l dai pe unghii cat vrei tu. Rau nu-ti va face, dar micoza in cel mai bun caz va intra in stare de ebrietate pentru vreo 10 min. Nimic mai mult.

| Floreenofficial explică (pentru Veme):

Multumesc pentru raspuns! happy
Sunteti cumva cunoscator in domeniu? Aveti studii, ceva?

6 răspunsuri:
| liliacALB a răspuns:

Pentru micoza piciorului ai nevoie de preparate dermatologice continand un antifungic (de exemplu Clotrimazol). Alcoolul alb nu iti poate face rau, dar nici nu te vindeca. Mai mult gasesti aici: http://www.sfatulmedicului.ro/......itati_5449

| Floreenofficial explică (pentru liliacALB):

Multumesc pentru raspuns! happy

| lea72 a răspuns:

Am avut aceeasi problema cu micoza unghiei, am incercat mai multe medicamente dar acestea trebuie folosite perioada indelungata si sunt foarte toxice pentru ficat. Iata cum m/am vindecat eu, am folosit un preparat naturist se numeste Citrosept, am pus de 2, 3 ori pe zi cateva picaturi pe unghie. Intr/o luna se vad rezultatele. Multa sanatate.

| Floreenofficial explică (pentru lea72):

Mersi mult. happy

| MMihai a răspuns (pentru Floreenofficial):

Nu am priceput ce probleme ai cu unghiile de la picioare, dar alcoolul alb, la exterior, nu cred, că are ce să strice.