| anonim_4396 a întrebat:

Daca apa spala sapunul, atunci de ce nu ne spalam doar cu apa?

Răspuns Câştigător
| ÐanLovesPufuleţii a răspuns:

Săpunul are două capete:unul se prinde de piele(sau ce aperă pielea, adică murdăria)şi cealălalt se prinde de apă. Când apa cade, din cauza săpunului se ia şi murdăria.

17 răspunsuri:
| cLeILa a răspuns:

Vorbiti fara sa stiti. Exclude sapunul pentru totdeauna. Nu-l mai folosi, nu te ajuta cu nimic. Nu face decat sa-ti usuce pielea. Clateste fata pe cat de des posibil. Prima clatire se va face cu apa calda pentru a indeparta orice bacterie, iar in final, pentru a nu avea impresia ca avem un ten uscat, clatim bine cu apa rece din ambundenta. Pentru hidratare iti recomand Nivea. Numai bine!

| thegreatgatsby a răspuns:

Pentru ca ai nevoie de sapun ca sa fii curat raised eyebrows

| Dina a răspuns:

Ea nu spala sapunul, ea se amesteca cu moleculele sapunului(apa doar clateste sapunul, nu-l spala)

| MasterOfDisaster a răspuns:

Pentru ca sapunul curata din microbi si murdarie.
e simplu:sapunul spala pielea, apa spala sapunul.

| MoonLight a răspuns:

Pentru ca apa nu este suficient de puternica pentru a indeparta murdaria.

| scully a răspuns:

Ca sa mirosim frumos

| razvan1305 a răspuns:

Pentru ca apa nu dezinfecteaza

| Rosaria a răspuns:

Deoarece sapunul reduce tensiunea de suprafata a apei si dizolva legaturile dintre moleculele de murdarie care exista pe suprafata pielii, sau pe orice alta suprafata care trebuie spalata, facilitand astfel indepartarea murdariei.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru cei cu raspunsuri impertinente:
Va rog stergeti-va contul si mergeti si vorbiti asa pe messenger.

| dragonul96 a răspuns:

Pentru ca atunci cand dai cu sapun pe piele, stratul de sapun aplicat omoara microbii, dar daca te speli numai cu apa degeaba, microbi tot sunt

| cata_2510 a răspuns:

Pentru ca sapunul distruge microbii pe care tu nu ii vezi iar apa doar muradaria vizibila.

| Horia_8139 a răspuns:

Apa spala sapunul, sapunul spala microbii, dar apa nu spala microbii. =>trebuie sa ne spalam cu sapun

| lalabell a răspuns:

Intrebarea asta ai luat-o de la cafe deco? si mai precis de la teo?

| Reiatsunami a răspuns:

Doamne dar prost esti.

| Anonim20133 a răspuns:

Spala-te cu soda.

| Alex_8669 a răspuns:

Pentru ca sapanul contine niste substante de care avem nevoie pentru a fi curati in schimb daca ai scapat sapunuk pe jos automat te gandesti ca s-a murdarit si te duci sa il speli.