| AndreiAntiTot12 a întrebat:

Daca s-ar impune din nou sistemul militar obligatoriu, cum am rezolva totul,altii au facultati si multe altele, stam sa intrerupem totul pentru nimic? eu zic ca doar in caz de razboi o sa se faca asta si chiar si atunciu vine urmatoarea intrebare daca vine razboiul cand mai facem armata? poate 2-3 luni dar mai mult cand,ca n-ar fi timp, iar daca nu vine niciun razboi de ce ne-am pierde timpul? oricum se uita si avem alte probleme mai importante nu armata!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Rezolvarea este foarte simpla si a fost facuta si anterior, atunci cand serviciul militar (nu sistemul) era obligatoriu, respectiv absolventii de facultate faceau serviciu militar cu termen redus (TR), adica cca 3 luni.
Ti-am raspuns la o intrebare anterioara ca serviciul militar va deveni obligatoriu doar in anumite situatii.
Conform L.446/2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 3. (1) Serviciul militar se îndeplineşte de către cetăţenii români, bărbaţi şi femei, care au împlinit vârsta de 18 ani, în formele prevăzute de lege.
(2) Serviciul militar se îndeplineşte în următoarele forme:
a) activ;
c) în rezervă.
(3) Serviciul militar activ se îndeplineşte în calitate de:
a) militar profesionist;
b) militar în termen;
  c) elev sau student la instituţiile de învăţământ din sistemul de apărare şi securitate naţională, cu excepţia elevilor liceelor şi colegiilor militare;
d) soldat sau gradat voluntar.
(4) Serviciul militar în rezervă se îndeplineşte în calitate de:
a) rezervist voluntar;
b) rezervist.
  (5) La declararea mobilizării şi a stării de război sau la instituirea stării de asediu, îndeplinirea serviciului militar în calitate de militar în termen devine obligatorie pentru bărbaţii cu vârste cuprinse între 20 şi 35 de ani, care îndeplinesc criteriile pentru a îndeplini serviciul militar.
  (5^1) La declararea mobilizării şi a stării de război sau la instituirea stării de asediu, rezerviştii sunt mobilizaţi/concentraţi potrivit nevoilor instituţiilor cu atribuţii în domeniul apărării şi securităţii naţionale."
P.S. Te intreb iarasi: de unde atatea intrebari, fara nici o baza reala?

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru AndreiAntiTot12):

Pana terminati voi instructia, Bucurestiul va fi gata ocupat de rusi.

Răspuns utilizator avertizat