| grigor3 a întrebat:

Eu nu inteleg o chestie,daca se porneste un razboi,de ce sa mai facem aramta, ca pana facem noi armata 6 luni-1an nu omoara aia laughing, nu ne ducem direct in razboi? fara armata?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Facem armata fiindca avem datoria fundamentala, prevazuta de Constitutie, de a ne apara tara si asa prevede si legea serviciului militar obligatoriu, citez din Constitutie:
"ARTICOLUL 55 - Apararea tarii
(1) Cetatenii au dreptul si obligatia sa apere Romania.
(2) Conditiile privind indeplinirea indatoririlor militare se stabilesc prin lege organica.
(3) Cetatenii pot fi incorporati de la varsta de 20 de ani si pana la varsta de 35 de ani, cu exceptia voluntarilor, in conditiile legii organice."
Si instruirea, in asemenea cazuri, nu ar dura mai mult de 2-4 luni, in aceasta perioada vor lupta profesionistii si rezervistii voluntari.

| Freya1 a răspuns:

Trebuie sa inveti sa folosesti armele sa fi instruit si disciplinat in caz de razboi sa ai habar