| mrBean008 a întrebat:

Daca trimit prin fancourier trebuie sa specific pe colet adresa sau completeaza ei o fisa? apoi, daca am niste specificatii cum le zic(de genul sa lase cumparatorul sa deschida pachetul si sa testeze produsul)? trebuie sa platesc eu la curier sa trimita sau pot alege ca sa plateasca destinatarul? vin ei la mine sa ia pachetul?

2 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Trebuie sa scrii tu adresa, si a destinatarului, si a ta, completeaza si ei o fisa dar dupa cele scrise de tine, in caz de greseala sa nu spui ca-i vina lor. Poti alege sa plateasca destinatarul si vin ei sa-l ia de-acasa si-l si duc acasa la destinatar. Cu instructiunile e mai complicat, trebuie platit si returul in cazul in care destinatarul refuza pachetul si poti avea si tu surprize neplacute. Poti intreba la ei de treaba cu instructiunile. In general vin in ziua in care-i chemi sa ia comanda. http://www.fancourier.ro/

| michelia a răspuns:

Firmele de curierat au reguli comune si unele proprii.
De ce ai ales Fan Curier? E ok si asta dar iti mai spun citeva: Cargus, Otto, Sprint Curier.
1. Pentru orice colet trebuie sa scrii si pe pachet adresa destinatarului si a ta si curierul va completa la preluare si el un formular cu datele.
2. Nici un curier nu va accepta ca destinatarul sa deschida coletul intii. Completeaza chitanta, i-l da si pa.
3. In mod normal tu platesti transportul, mai ales ca nu esti in baza de date a curierului ca un expeditor regulat.
Iti poti recupera banii daca trimiti coletul cu plata ramburs in care sa incluzi si transportul.
5. Pentru clientii fideli vine intotdeauna curierul la usa ta dupa colet. Pentru cei ocazionali depinde de firma de curierat ( e posibil sa trebuiasca sa te duci la ei si sa inchei un mic contract si tot atunci sa predai si coletul acolo).
6. Suna in orasul tau la fiecare firma pe care ti le-am zis ( sau doar la Fan C ) si intreaba care ar fi tarifele la fiecare si regulile de receptie.