| dragomirmaria77 a întrebat:

Dau fundita :* : Vreau niste ghicitori despre FIZICA. EX: O materie scolara, cu molecule si formule. Va multumesc!

6 răspunsuri:
| DomnisoaraLove a răspuns:

Buna!
Eu zic cald, iar tu zici rece
Treaba astanu mai merge
Noi am luat un instrument
Ce ne va spune concret
Daca este cald sau rece
Stii ce-am luat? Haide! Ghiceste!
(Termometrul)

Am o carte ca o floare,
Rebusuri, probleme are,
Perle, glume ghicitori
Ocitesti si o adori
De fizica si chimie
Multe ea ne mai descrie
(fizica)
Doi atomi de hidrogen,
Si inca unul de oxigen
Fara ea eu nu traiesc
Si in fantani o gasesc
(apa)
Sper sa-ti placa
BYE!
happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca estiprimul pe catalog.atunci ceti mai trebuieska toate notele celea de doi?=D=D=D=D=D

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu

| leryka3 a răspuns:

1.2.3.4.5.6. Cu viteza cea mai mareLiniar se răspândeşte; De nu-i sursă ea dispareŞi la viaţă te trezeşte.
(Lumina)
Întunericul dispareCând apare acel corp,Vezi orice, şi mic şi mare,Chiar şi penele de corb.
(Corpul luminos)
De nu primeşte lumină,Niciodată tu nu-l vezi
;
Ochii tăi nu sunt de vinăDacă-l scapi poţi să-l şi pierzi.
(Corpul luminat)
Un fenomen luminosSimplu, că se răspândeşteLiniar şi-i de folosDe-ntuneric te fereşte.
(Propagarea luminii)
În oglindă se întoarceDe unde-a plecat lumina.E un fenomen ce-ţi place, Două unghiuri sunt pricina.
(Reflexia luminii)
O iluzie în deşert…Nu e baiat, nici copil, Nu e nici bărbat deşteptCi e de sex feminin.
(
Fata morgana
)
7.8.9.10.11.12. Când lumina trece, frate,Din aer în apă, sticlă,Aşa cum scrie şi-n carteDirecţia ea şi-o schimbă.
(Refracţia luminii)
Descompune clar luminaÎn cele şapte culori.E din sticlă,bat-o vina,Nu din faimoase comori.
(Prisma optică)

Lumina noastră cea albă,Prin prismă, cioburi sau apă,Formează repede în grabăŞapte culori deodată.
(Dispersia luminii)
Prin dispersie apareDupă ploaie,chiar pe cer,El purtând şi tricolorulRomânescului drapel
(
C urcubelul
)
Tu formezi lumină albă, Dintr-un spectru învârtit, Spune repede, degrabă,
u
Ce fenomen ai găsit?"
(Sinteza luminii)
ROGVAIV e cuvântulIniţialelor culoriCe formează coloritulCelor mai frumoase flori.
(Spectrul luminii)

| Floare_Kalyana_Diana_1983 a răspuns (pentru leryka3):

De pe net toata lumea poate sa ia