| mario98 a întrebat:

De ce a fost modificat imnul "Trei Culori"? Raspunsul corect primeste fundita! happy

Răspuns Câştigător
| Florincrap a răspuns:

Din motive politice; Partidul (comunist) a dorit sa modifice cantecul initial (patriotic) deoarece nu corespundea cu ideologia de atunci (Marxist-Leninista) cu cantecul "socialist" care a fost imnul oficial al Romaniei din 1977 pana in 1989, la caderea regimului comunist, cand a fost inlocuit, de imnul Desteapta-te, Romane!, conform Constitutiei din 1991, revizuita in 2003.
Inainte de 1991, la adoptarea noii constitutiei,imnul a fost prevazut in Constitutia din 1965, reformata masiv dupa caderea regimului comunist, asemanator Constitutiei din 1991, de exemplu Marea Adunare Nationala a fost inlocuita de Parlamentul de astazi, etc.
Funda?

4 răspunsuri:
| zahre a răspuns:

Din cauza ca a fost un imn socialist.(comunist)

| Ana235 a răspuns:

Pt ca era imnul ales de regimul comunist. La regim nou, imn nou, iar "Desreapta-te romane" parea indemnul necesar viitorului tarii.

| mario98 explică (pentru Ana235):

Ma refer de ce a fost schimbat de la prima sa forma... iar dupa aceea la forma sa comunista...

| Ana235 a răspuns (pentru mario98):

Pt a se mula perfect noii doctrine. "Trei Culori" era menit sa fie imnul epocii ceausiste, ce se dorea o epoca de aur, iar versurile trebuia sa fie pe de-a-ntregul adecvate acestui concept.