| Dragosgan a întrebat:

De ce cred atatia oameni in existenta lui Dumnezeu? Esxista atatea dovezi concrete si clare impotriva teoriei creationiste si a lui Dumnzeu si presupusa existenta a sa.De pilda vreau sa iau exemplu spusele profesorului meu de biologie. El a zis:,, ...Sa zicem ca Dumnzeu ar fi existat.In Biblie, carte care se zice ca ar fi relatat viata sa se spune ca Dumnezeu a creat tot pamantul si toate creaturile:INCLUSIV OAMENII in cele 7 zile ale creatiei. Dar aici e intrebareabig grine ce apare exemplu in vreme dinozaurilor, care au existat sigur, biserica si toate astea nu pot contrazice, nu au existat oameni? Oare pentru ca aceasta presupusa teorie nu e reala.In biblie zice ca oamenii au fost creati in cele 7 zile ale creatiei.Trebuia sa fi existat tot timpul, dar nu a fost asa,,. Sper sa nu primesc ca raspuns de la cei religiosi alte aberatii despre religie, si mai am o intrebare catre religiosi, aici ce puteti zice?

29 răspunsuri:
| AndutzaAndu a răspuns:

Păi tu chiar crezi că acele zile au avut 24 de ore cum sunt acum?"Zilele" acelea au avut milioane de ani probabil, Dumnezeu nu e chiar magician să zică "Abracadabra", să bată din palme şi gata, au apărut oamenii într-o clipă. Şi oamenii au fost creaţi în a 6-a zi, nu în cele 7 zile. El a creat tot :, cerul, pământul, timpul, ziua şi noaptea, animalele, iar pe oameni i'a creat cam ultimii pentru că îţi dai seama că noi, oamenii nu putem crea chiar totul.
Eu cred în Dumnezeu foarte mult, dar nu cred în toate vrăjitoriile cu ghicitul în zaţul ăla de cafea sau cum s'o chema laughing, sau în vrăjitorii sau, sau în zodii mai ştiu eu... diferite chestii pentru a ghici viitorul pentru că în Biblie nu se vorbeşte despre aşa ceva. Dar totuşi, tot El le'a inventat.

| thealchemist a răspuns:

Daca stii raspunsul de ce pui intrebarea? mi se pare ca incerci sa te convingi singur ca ai dreptate.

| GiovannyGrandiossu a răspuns:

Prietene facand abstractie de credinta/religie si evolutia biologica... Poate suntem creatiile unei civilizatii extraterestre. Vreau sa-ti spun doar ca ai 3 variabile in loc de 2 in ecuatia ta. Atat am vrut sa-ti spun, nu detaliez, nu imi mai dau cu parerea.

| Neghinitza_8409 a răspuns:

O sa iti raspund la intrebare daca si tu imi raspunzi cum exista durerea daca totusi nu o vezi?! Nu exista dovezi clare ca Dumnezeu exista. Trebuie sa Il simti nu neaparat sa existe dovezi clare. Si oricum "Daca crezi in Dumnezeu si El nu exista nu pierzi nimic, dar daca nu crezi in El si El exista atunci pierzi TOTUL!"

mariana
| mariana a răspuns:

Nu stiu de ce vrei sa provoci cand nu este cazul, faci parte dintre atei si este dreptul tau sa decizi in ce sa crezi, dar nu ai nici un drept sa-i acuzi pe cei care nu gandesc ca tine.
Acest site a fost creat pentru a ne fi de folos unii altora si tu nu prea ai dat dovada de tact cand ai pus acest gen de intrebare si ii consideri "tolomaci" pe cei ce nu gandesc ca tine. Nu este nici politicos si nici benefic. Sa stii ca pe acest site au fost multe conflicte intre userii atei si cei care cred in creatia divina si in Dumnezeu, nu ai nici tu atea cunostinte care sa-ti permita sa fii absolut sigur ca, teoria ta este cea care este veridica. Este un dicton traieste si lasa-i si pe cei din jurul tau sa traiasca si respecta-le parerile, chiar daca nu sunt similare cu ale tale.
Suntem liberi sa credem ce vrem asa ca ar fi bine ca asemenea intrebari si asemenea dispute sa nu se mai creieze pe acest site pentru ca, este poluant.
Eu sunt puntru respect si intelegere si pentru comunicare in diversitate, alege ce-ti place la userii TPU si uita de ce te intriga pentru ca astfel vei fi si tu mai linistit si mai respectat.
Ganduri bune si viata sa-ti ofere alternative ca sa te faca fericit.

| LoveMusic a răspuns:

Ei bine, nu pot spune că sunt eu mare credincioasă. Însă, cred în existenţa lui D-zeu şi mă rog, pe cât posibil la D-zeu. El mereu ne dă semne că există. Totuşi, dacă nu a fost voinţa lui D-zeu să fi pe lume, mai erai?

| OnlyHope a răspuns:

''Un oarecare om de stiinta care sustinea ca universul a aparut de la sine, ca e din vesnicie si ca din sine si-a luat forta de miscare si organizare, s-a dus in vizita la un teolog cu care era in disputa pe aceasta problema. A vazut pe un raft, un frumos glob pamantesc, lucrat artistic, cu oras, ape si relief, marcate prin lumini. L-a intrebat pe teolog:
-Cine ti l-a lucrat? E foarte frumos!
-Nimeni, i-a raspuns acesta. A aparut asa din senin, in biblioteca mea.
-Cum nimeni? E o lucrare de artist!
-Nu. A aparut asa, ca si univerul despre care crezi dumneata ca a aparut de la sine.''
Eu cred in existenta lui Dumnezeu pentru ca mi-a ascultat ruga sichiar simt ca exista.

| Dragosgan explică:

FamouSs GirL, mie nu imi pasa de Dumnezeu, pentru ca sunt sigur ca nu exista. Tie iti pasa, pentru ca nu cunosti.Stiam ca o sa mi se dea raspunsuri gen:,, Totuşi, dacă nu a fost voinţa lui D-zeu să fi pe lume, mai erai?,, Si daca teoria evolutionista este reala, ce faceti ma religiosilor? Sa sti ca si eu am crezut in Dumnezeu, dar am incetat sa cred cand m-i s-au intamplat atat de multe rele din cauza acestei religii.Nu imi pasa daca exista sau nu:daca nu exista nu oricum nu ma impresioneaza, si daca exista, ma poate si omora, ca nu imi pasa nici de asta.

| Dragosgan explică:

@Dragalasul, teoria evolutionista presupune, nu impune.In raspunsurile religiosilor se arata doar o ura pentru cei care nu sunt pentru voi.eu nu sunt cu voi, dar nici impotriva voastra. Dar daca voi religiosilor ati studiat doar biblia si cartile bisericesi cum sa stii ca cealalta teorie nu e reala.Asa ca mai lasati-ma cu prostiile voastre fara de sens.

| Dragosgan explică:

Alex, cand aici am dovedit ca biblia minte, tu tot te ti dupa biblie?

| Dragosgan explică:

Bravo! Toti ati raspuns dupa aberatii scrise din biblie.Biblia e doar o carte trucata de popi la fel ca si Dumnezeu.La fiecare expresie a voastra imi vine sa vars:cum puteti sa dati raspunsuri asa ilogice? Nici nu mai ma obosesc:credeti in ce draci vreti, ca tot nu v-eti obtine nimic.

| Yang a răspuns:

De obicei cand faci o intrebare nu ar trebui sa specifici sper sa nu primesc rasp de la cei religiosi alte aberatii bla bla la ce intrebi? Ai pus intrebarea accepta raspunsul si apoi e contaminata apa in romania de va puneti toti intrebari de dumnezeu? care e faza ca in ultimele zile numai despre asta vadlaughingvrei dovada ca nu exista nu crede! cine te obliga dar nu zi ca nu vrei raspuns de la ei si la urma intrebi "si mai am o intrebare catre religiosi, aici ce puteti zice?" te cam contrazici zi-ne tuturor ceva interesant inteligent schimba ceva pe lumea asta si utilizatorii TPU or sa creada in tine happysi nu in dumnezeu bifeaza stupid daca nu-ti place raspunsul vad ca e moda pe aici laughing

| Incubus a răspuns:

Fi atent aici si contrazicema daca poti:
1 exista dovezi clare ca nu exista-mai cauta dar fi obiectiv(daca vei cauta doar dovezi ca nu exista asta vei gasi, nu inseamna ca nu exista si dovezi ca exista doar ca daca nu cauti nu o sa sara singure pe ecran)
2 tu nu te mai lua dupa prostu de bio ca nu e treaba lui religia si nici sa atace credinta altora (poate avea un efect negativ asupra persoanelor naive-emotive)
3 tot in biblie scrie ca o zi este ca 1000 de zile si invers pentru Dz(adica nu se refera la 7 zile fixe ci ordinea lor conteaza mai mult, o zi putand dura mai mult decat iti imaginezi)
4 omul nu a fost creat in toate cele 7 zile ci doar in a 6-ea, mai deschide si tu biblia nu urechile la prosti(nu conteaza ca nu crezi, ca pe o simpla carte, de curiozitate)
5 si cel mai tare punct:nici eu nu cred in El dar nu atac pe nimeni si nici nu agresez(pentru ca tu ai zis ca mai ai o intrebare cand de fapt nici asta nu a fost o intrebare, astept pe urmatoarea )ci doar incerc sa aflu adevarul, diferenta dintre noi doi este ca eu sunt obiectiv si caut dovezi in ambele directii (si am gasit destule dovezi de ambele parti)

daca vrei sa te contrazici pe tema asta trim un mesaj si continuam pe mess ca scriu mai usor, tu sau altcineva(ar fi bine sa am cu cine ma certa din cand in cand, nu conteaza tabara)

| Incubus a răspuns:

Amice eu nu ma iau dupa biblie dar daca tot o ataci las-o sa se si protejeze nu? sau vrei sa ti se dea dreptate si toata lumea sa ti se inchine
in geneza se explica facerea lumi si mai incolo se explica si restul
chiar daca nu este cuvantul lui Dz este cuvantul cuiva(mai multi oameni de fapt)care au stiut mai multe decat tine
si in aceasta intrebare nu ai dovedit decat ca esti batut in cap si nicidecum ca biblia ar fi falsa, nici nu stiu de ce ai mai postat(daca tot nu esti dispus sa iei in cosiderare raspunsurile primite)
si pe mine tot nu mai contrazis

| eveline_9271 a răspuns:

Nu te gandi la viata de zi cu zi, la grijile legate de scoala, la tipa din vecini care e cu altul in loc sa fie cu tine, la framantarile ca nu ai cele mai cool haine din liceu, la faptul ca nu ai bani sa mergi colo si colo si chestii de genul asta. Pana la urma suntem oameni. Imagineaza-ti ultima clipa din viata. Ca ai fi pe patul de moarte. Chiar crezi in adancul tau ca dupa ce mori, te duci doar in pamant si putrezesti acolo? Chiar crezi ca ai trait toata viata ca un animal fara nici un scop de viata? Fara nici un om de iubit? Fara nici un ajutor dat? Eu nu cred. Diferenta dintre dinozauri, crocodili, caini, maimute, pisici, elefanti, dihori si oameni, este ca oamenii mai presus de toate au suflet. Si sufletul nu se ingroapa odata cu trupul. Clar! Ce as putea zice eu ca si crestina care crede cu desavarsire in existenta Lui? Este ca toata lumea cauta explicatii realiste. Raspunde-mi tu la cateva intrebari? Daca viata a aparut din diviziunile unei simple celule, acea celula, de unde a aparut? De ce doar oamenii au constiinta? De ce avem grija unii de altii? De ce iubim? De ce mai exista bunatate in lumea asta plina de rautate? Si inca o chestie. Raul este doar un termen creat de om pentru a descrie absenta lui Dumnezeu in viata lui.

| s62sony a răspuns:

Hai sa mai adaug si eu o indoiala la cele pe care deja le ai: unde ai tu(sau profu" tau) dovada ca pe vremea dinozaurilor nu existau oameni? Si inaintea dinozaurilor ce a fost? Si inaintea reptilelor, ce era pe Pamint? Si inaintea Amoebei, ce era in ape? Cum au aparut apele, cerurile(adica spatiul extraterestru), Pamintul? Big-Bang-ul e explicatia? Dar CINE a hotarit sa aiba loc toate astea? Ce era inainte de a fi tot ce exista? Intreaba-l asta pe profu' tau de bio...

| Cosman a răspuns:

Nu confunda credinta cu religia!
Unde exista creatie trebuie sa existe si un Creator.
Daca exista un Creator inseamna ca este Parintele nostru si noi oamenii trebuie sa-L iubim si sa-L respectam.De asemenea, noi oamenii, fiind copiii Creatorului, trebuie sa ne iubim, sa ne ajutam si sa ne respectam unii pe altii.Asta inseamna credinta adevarata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred in dumnezeu si alte divinitati. fantome, spirite, deochi, satana, viata dupa moarte si alte aberatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer daca nu ar exista D-zeu nu as intelege deloc viata asta.Se spune ca oamenii buni care aici au parte doar de nenorociri vor fi rasplatiti, nu as inteleghe de ce unii au parte numai de fericire si altii nu, pur si simplu cred ca exista cineva sus care are grija de noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cum nu primesti raspunsuri contradictorii, nici nu ma mai obosesc.mai bine ma inchin tie si profului de biologie care ne -a-ti convins despre adevarul vostru absolut, de acom milioane de ani. dar voi doi de unde stiti? sau doar presupuneti? pe baza ce au spus altii? a-ti verificat voi dovezile? sau trebuie sa va credem din cauza intelighentiei voastre dobandite de-a lungul a. cati ani aveti voi impreuna?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu inteleg daca nu credeti in D-ZEU de ce mai adresati intrebari? pur si simplu fiecare crede in ce vrea.Eu consider ca tu ai o oarecare indoiala de intrebi pe TPUwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu tind sa cred ca noi suntem doar niste vietuitoare care isi traiesc viata si mor, nimic mai mult!
Cum zic si oamenii de stiinta am putea fi "maimute evoluate"...
In orice caz... cred ca universul e infinit. si mai cred ca mai exista vietuitoare pe alte planete din alte galaxii...
Domnu' profesor de geografie zicea ca noi suntem facuti din soare, apa si inca ceva...happy

In orice caz. cred ca Dumnezeu e o aberatie... dar. un om fara credinta = nothing! Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce ciudat ne intalnim peste tot.Iti raspund eu:
Tot ce scrie in biblie nu trebuie luat ad literam.Biblia e scrisa de oameni care au trait in vremuri in care nu existau profi de bio calculatoare au alte chestii trestii.Nivelul de cultura era scazut si credau orice.De aceea au scris povesti supranaturale cu crearea in 7 zile sau alte lucruri. Dumnezeu exista dar nu chiar in forma in care e scrisa in biblie.De exemplu biserica catolica pe care o frecventez eu nu spune ca geneza e chiar asa cum scrie in biblie.Majoritatea scrierilor biblice sunt interpretabile si intelese diferit de la generatie la generatie. Evolutia biologica e chiar asa cum spune profu de bio. Dar oare de unde a pornit totul? Nu crezi ca e cam bizar ca sa ne fi nascut doar din microbi.Cas a vezi ca biserica catolica se modernizeaza si ea mai nou au admis ca exista extraterestrii si nu exclud ca sa ne fi si vizitat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bilbia este o carte scrisa de multi oameni si copiata asa ca oricum ai citi-o nu are inteles decat ca exista un ZEU suprem care e atotputernic, atotcunoascator, omniprezent, gelos, manios si iubitor dar pentru mine e de ajuns sa stiu ca exist si imi traiesc viata asa cum vreau fara dumnezei si cred in descoperirile stiincifice si ca ele vor face o lume interesanta.

| raluca0306 a răspuns:

Evident ca exista.

| Ioanantonia a răspuns:

Toate teoriile mariol fizicieni s-au oprint intr-un punct unde nu au mai putut continua. Daca tot crezi asa mult in stiinta de ce inca nu se poate creea o forma de viata? Poti sa pui spermatozoidul langa ovul, dar atat timp cat nu e viata nu e nimic. Si aici din nou revin..de unde vine viata?

| har a răspuns:

Cauta pe youtube ca vezi acolo un video in car explica cu "stiinta" voastra cu tot cu Dovezii ca exista Dumnezeu, iar dinozaurii pot fi o specie de animal care au existat atunci si au disparut de unde sti tu?(spune si in Biblie ca Dumnezeu a creat animalele iar dinozauri sunt un fel de stramosi ai animalelor)In acel video explica ca pamantul poate avea 7000 de ani pentru ca s-au facut multe descoperiri cu privire la recifuri si multe altele dar niciunul nu depaseste 7000 de ani, acolo mai spune si ceva de o presiune a pamantului(nu am fost atent la partea aia) care il face sa para mai batran, aceeasi explicatie si cu oasele de dinozauri fiidca logic erau sub pamant.
Tragetiva voi din maimutae daca vreti eu nu am chef... daca neam targe din maimute atunci logic ar fi ori sa dispara maimutele ca s-ar fi facut oameni, ori sa se faca si astazi maimutele oameni.Sa gasit un destept sa vada ca maimutele seamana cu omul si a zis "gata de aici vine omul!"
Daca vezi si pe internet arata ca sa descoperit arca lui Noe despre care se vorbeste in Biblie si acel potop care ziceti voi ca nu a existat chiar a existat pentru nu cred ca putea cineva sa arunce o barca pe un munte la 4000 de metri...
Crede-ma mai pot zice destule,nu ma astept sa intelegi, pentru ca putini oameni inteleg cu adevarat ce zice Biblia, cum am spus dinozaurii sunt doar un fel de alt animal, nu ai dovada ca nu au existat atunci odata cu omul, sau mai devreme

| deya_7686 a răspuns:

Eu cred ca spunem D-zeu fiintei care ne-a creat( pana la urma tot suntem creati de candva)...nu D-zeu e cel ce e pus la indoiala ci mai degraba relatarile bibliei. N-am dreptate?