| chelstone a întrebat:

Conform teoriilor biblice omul a fost creat in a 7-a zi de cand dumnezeu si-a inceput creatia. Insa cu totii stim ca au existat si dinozauri pe acest pamant, moment in care oamenii nu existau, deci biblia minte. Atat timp cat existenta dinozaurilor a fost dovedita, si acestia au trait cu mult inainte ca oamenii sa apara, deci toate cele scrise in geneza din biblie cad, deci cade toata biblia. Acum sa vad cum o sa ma mai contrazica ultrasii religiosi, sa vad cum neaga realitatea evidenta.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti sunt mincinosi, iar eu detin adevarul absolut! Ce ma distreaza fazele astea, in care pretinsii credinciosi sparg seminte pe paginile Bibliei, si comenteaza ca niste babe stafidite despre "curva aia a lu' Fanica, aia din capu' satului". Mergeti ba la munca, ajutati-va semenii la necaz, si lasati credinta in suflet, n-o mai fluturati pe site ca niste catele in calduri!
Nu sunt o persoana religioasa, dar cand ii vad pe unii cum canta la trompeta fara sa aiba habar ce-i aia "octava", imi vine sa-i pun in genunchi si sa-i spovedesc ca pe niste fetite de centura. Damn!

36 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Zeul iudeo-creştin (Yahweh/Dumnezeu) a creat lumina în prima zi şi în a 4-a zi sursa de lumină. Şi nimeni n-are o problemă cu asta deşi necesită logică de copil de 11 ani.
Aşa că tu vrei să discuţi arheologie, antropologie şi evoluţie cu ei? Hai fii serios!
Oamenii ăştia încă n-au depăşti faza cu "pământul are 6000 de ani" şi tu vrei să discuţi despre evenimente de acum zeci de milioane de ani?
Şi încă ceva: aşa-zişii "savanţi creaţionişti" vin de fiecare dată cu explicaţii biblice dar numai DUPĂ ce ştiinţa demonstrează ceva, niciodată înainte! (îţi dai seama ce savanţi sunt, nu?)
În ritmul ăsta, la un moment dat s-ar putea să ajungem la argumentul "uite ce bine explică biblia evoluţia" laughing.

| Alphawolf a răspuns:

@chelstone, tu ori nu tii cont de unele aspecte ori nu le intelegi. Gandeste-te ca Dumnezeu este atemporal, deci nu este conditionat de timp(o zi sau n milioane ani de zile este tot una pentru el), gandeste-te ca omul intelege existenta doar in prezenta timpului, iar apoi poti trage o concluzia ca Geneza trebuia explicata omului doar in prezenta timpului, folosind zile, ani... Nu incerca sa gasesti o logica Genezei dpdv literar, incearca sa intelegi o metafora.

| wales a răspuns:

Draga chelstone,

In primul rand, tu nu ai citit biblia, ca atare nu poti sa aduci contraargumente doar pe simple cautari raslete facute pe Google.
In al-2-lea rand,cand te hotarasti sa citesti biblia,nu te pregatii psihic dinainte sa o critici,pentru ca nu vei intelege nimic.
Acum te rog sa fi atent si lasa deoparte conflictul ideologic,la urma urmei trebuie sa auzi din toate sa-ti poti vorma o idee.
La acest capitol avem doua teorii '' creatia si evolutia '', cele doua intra la categoria religie, sa nu numesti evolutia stiinta ca este o prostie.Stiinta inseamna lucrurile pe care le putem observa,studia,testa, iar evolutia nu se poate dovedi stiintific, ea este o simpla filozofie in contradictie cu Biblia.
Prima data vreau sa-ti vorbesc despre teoria evolutiei.Cum am spus si mai sus, ea nu se poate dovedi stiintific datorita marilor erori teoretice. Evolutia ne avand suportul stiintific si o baza pe care sa fie asezata, a marit perioada de timp a creatiei omului de la 6000 de ani cat spune biblia la 3, 4 miliarde de ani,incercand astfel sa gaseasca o baza pentru aceasta teorie nefondata.
Conform legilor de fizica si matematica varsta pamantului cu miliarde de ani nu este posibila.
Nu poti sa sustii o teorie impotriva unor legi naturale,dar evolutionisti stiu sa evite elegant problemele fierbinti.
La capitolul fizica,vreau sa amintesc doar de legea a doua a termodinamicii care demonstreaza stiintific ca toata materia se degradeaza,practic este opusul evolutiei, mai exact este involutia, a fost odata nou si acum se invecheste.
La capitolul matematica:
Distanta inte Pamant si Luna este de 384000 km.Luna se invarte in jurul Pamantului.Stiai ca!
Luna se indeparteaza treptat? incet incet pierdem Luna.E vorba de cativa cm pe an, acest lucru nu e ingrijorator! Plus ca nu poti sa faci nimic in privinta asta.
Dar Luna se indeparteaza de Pamant in fiecare an.asta inseamna ca odata erau mai apropiate!
Iar daca este mai aproape decat pozitia ei initiala, incepi sa creezi o problema. Exista o lege, cea a radacinii rasturnate. Daca ai aduce Luna la 1/3 din distanta, iei 1/3 radacina rasturnata si asta inseamna de 9 ori gravitatia la poli.
Daca calculezi matematic distanta intre Pamant si Luna, vei constata ca ar fi fost acum 1, 2 miliarde de ani, sprijinita de Pamant.
'' Asta explica ce s-a intamplat cu dinozaurii mai inalti! erau lunatici...glumeam''
Deci fizic este imposibil cifrele cu miliarde de ani.
Alt exemplu: Populatia pamantului! Acum 2000 de ani pe vremea Lui Isus populatia era de 250 milioane, in 1800=1miliard,1962=3 miliarde, 1985=5 miliarde, 2000=6 miliarde.
Asa arata cresterea graduala a populatiei.asta demonstreaza ca datele biblice sunt corecte, poti obtine o populatie de 5-6 miliarde in cateva mii de ani.
Daca crezi in evolutie ai o problema.Pentru ca tu crezi ca omul e aici de 3 miliarde de ani.
In 3 miliarde de ani populatia ar fi crescut enorm, 150000 de oameni/inch patrat.
Sfatul meu este, sa cauti prima data un raspuns in teoria evolutiei si dupa vezi daca se merita sa-L faci mincinos pe Dumnezeu.
La intrebare ta despre cele 7 zile si dinozauri am scris, cauta la mine in postarile mai vechi si vezi raspunsurile...succes!

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Bibila cade, credinta in Dumnezeu nu exista. Esti mai fericit @chelstone? Eu cred ca tu nu pricepi ca nu exista niciun razboi intre atei si credinciosi, asta e doar in imaginatia ta.
Mai baieti, dar nu va obliga nimeni sa credeti in nimic, pana acum eu nu am vazut credincios pe TPU care sa faca parada cu credinta lui, dar am vazut multi atei care incearca sa ii convinga pe ceilalti de necredinta lor. Asa ca zau, nu va inteleg, daca sunteti ok, voi cu voi si cu ateismul, pentru ce va mai agitati atata? Daca subiectul Dumnezeu este nesemnificativ, de ce dati atata importanta, asta zau ca nu pricep.

| DorelSudoru a răspuns:

1:Omu a fost facuta in a 6-a ziilaughing (ca a 7-a sa odihnit fiimd atotputerniclaughing )
2:Acesta e o dilema veche...dar totusi e doar o afrmatia a ta si a multora iti lipseste semnul intrebari pe undeva...

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Chelstone.
Hai să-ţi zic ce ar spune orice om religios care consideră Biblia carte de căpătâi.
Geneza, 1; 19. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a patra.
20. Apoi a zis Dumnezeu: "Să mişune apele de vietăţi, fiinţe cu viaţă în ele şi păsări să zboare pe pământ, pe întinsul tăriei cerului!" Şi a fost aşa.
21. A făcut Dumnezeu animalele cele mari din ape şi toate fiinţele vii, care mişună în ape, unde ele se prăsesc după felul lor, şi toate păsările înaripate după felul lor. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
22. Şi le-a binecuvântat Dumnezeu şi a zis: "Prăsiţi-vă şi vă înmulţiţi şi umpleţi apele mărilor şi păsările să se înmulţească pe pământ!
23. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a cincea.
24. Apoi a zis Dumnezeu: "Să scoată pământul fiinţe vii, după felul lor: animale, târâtoare şi fiare sălbatice după felul lor". Şi a fost aşa.
25. A făcut Dumnezeu fiarele sălbatice după felul lor, şi animalele domestice după felul lor, şi toate târâtoarele pământului după felul lor. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.

Ei bine, în Biblie spune de cum Dumnezeu a creat animale de toate formele şi mărimile şi tot aşa. Plus că, faza cu zilele este doar o metaforă. Se consideră că o zi din viaţa noastră înseamnă mii din viaţa lui Dumnezeu. Asta este o pură teorie şi m-am gândit să ţi-o împărtăşeşc.

Şi ţin să subliniez faptul că, în Biblie spune că l-a făcut pe om în ziua a-5-a.
Geneza 1; 26. Şi a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peştii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietăţile ce se târăsc pe pământ şi tot pământul!"
27. Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat şi femeie.
28. Şi Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: "Creşteţi şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul şi-l supuneţi; şi stăpâniţi peste peştii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietăţile ce se mişcă pe pământ şi peste tot pământul!"
29. Apoi a zis Dumnezeu: "Iată, vă dau toată iarba ce face sămânţă de pe toată faţa pământului şi tot pomul ce are rod cu sămânţă în el. Acestea vor fi hrana voastră.
30. Iar tuturor fiarelor pământului şi tuturor păsărilor cerului şi tuturor vietăţilor ce se mişcă pe pământ, care au în ele suflare de viată, le dau toată iarba verde spre hrană. Şi a fost aşa.
31. Şi a privit Dumnezeu toate câte a făcut şi iată erau bune foarte. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a şasea.

Din câte poţi observa ziua a-6-a a venit după ce a zis că l-a creat pe om.

Plus că, debea în capitolul al -2-lea l-a creat de adevaratelea pe om, după ce s-a odihnit.
Geneza, 2; 3. Şi a binecuvântat Dumnezeu ziua a şaptea şi a sfinţit-o, pentru că într-însa S-a odihnit de toate lucrurile Sale, pe care le-a făcut şi le-a pus în rânduială.
7. Atunci, luând Domnul Dumnezeu ţărână din pământ, a făcut pe om şi a suflat în faţa lui suflare de viaţă şi s-a făcut omul fiinţă vie.
Deci, ce pot să înţeleg din asta? Dumnezeu a spus că l-a creat pe om în ziua a-5-a, când de fapt l-a creat tocmai după ce s-aodihnit?
Am zis şi de asta pentru că te-ai corectat când a fost forba de ziua în care s-a creat omul, şi vroiam să-ţi mai dau un prilej ca să pui la îndoială Biblia.laughing

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

@Chelstone:
Nu ştiu dacă scrie în Biblie că zilele lui Dumnezeu sunt mai mari, dar majoritatea creştinilor susţin această părere, iar eu am comentat din punctul lor de vedere.
Ba, a fost creată intr-o zi de a lui Dumnezeu, pentru că atunci nu existau zilele oamenilor, deci.asta înseamnă cateva mii în zilele noastre. =D
Pur teoretic, desigur. Dar atunci când analizezi un anumit lucru, trebuie să ai în vedere şi cea mai absurdă teorie, pentru că altfel n-ai încercat tot.

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

@ chelstone:
"Necunoscute sunt căile Domnului"
pentru unii sau majoritatea ateiilor. Pentru credincioşi, totul este arătat şi totul are o logică imbatabilă.
Mă întreb de ce ateii nu cunosc aceste căi? Cam suspect după părerea mea.
Cine ştie ce-a fost în mintea oameniilor care au inventat religia şi conceptul de Dumnezeu? Probabil drogurile erau permise pe vremea aceea, la câtă iarbă se găsea în jur şi cum totul era prea curat şi vesel şi bun, imposibil de bun.
Suspect, din nou.

| chelstone explică:

Rectific cred ca a fost creat in a 6-a zi, dar oricum nu are mare importanta

| chelstone explică:

WeeD, cum sa fie scrisa biblia inainte de aparitia dinozaurilor laughing, tu stii cum au disparut dionozaurii? Pai daca nu au rezistat niste fiinte uriase in comparatie cu omul cum crezi ca au rezistat oamenii la un asemenea cataclism? Spui numai erezii...

| chelstone explică:

ToxicNeon, "Ei bine, în Biblie spune de cum Dumnezeu a creat animale de toate formele şi mărimile şi tot aşa. Plus că, faza cu zilele este doar o metaforă. Se consideră că o zi din viaţa noastră înseamnă mii din viaţa lui Dumnezeu. Asta este o pură teorie şi m-am gândit să ţi-o împărtăşeşc."
O scrie asta si in biblie, ca zilele lui dumnezeu sunt mai mari? Si chiar daca scrie lucrul asta in biblie, nu este in avantajul crestinilor, de ce? Hai sa-ti explic: daca o zi din viata noastra ar insemna mii din cele ale lui dumnezeu ar insemna ca toate acestea s-au facut mult mai rapid decat cele 7 zile pamantesti, adica s-au facut in cateva minute d-ale noastre, deci teoria mea bazata pe realitate in corelatie cu biblia ramane in picioare.

| chelstone explică:

D-au funda celui care dezleaga acest mister, fara ca cineva sa poata veni cu un contraargument

| chelstone explică:

Lemonshu, vezi tu eu nu pot sa-l las asa pe dumnezeu, pentru ca el zice sa ne intoarcem la el, la credinta adevarata, ori eu unul as crede in orice entitate divina atat timp cat am dovada existentei sale, nu vad de ce te-ai impacientata asa, nu mai ai niciun argument cu care sa combati realitatea?
Nu am 13 ani, si nici nu ma intereseaza daca o sa mor acum sau peste 50 de ani, oricum timpul, tu ca persoana, pamantul si tot ceea ce vezi tu in jurul tau nu conteaza in comparatie cu universul infinit, existati intr-adevar insa sunteti mici spre 0, insa cu milioane de zerouri dupa virgula si cu 1 in coada, astfel nu vad de ce l-ar interesa pe dumnezeu de pacatele mele care oricum nu conteaza.

| chelstone explică:

Bine, acum eu nu vad de ce s-ar masura timpul lui dumnezeu in zile si sa-l convertim noi aici, sa vedem cate zile d-ale lui dumnezeu sunte egale cu una de-a noastra sau invers, asta nu demonstreaza decat ca oamenii il caracterizeaza si ii aduc lui dumnezeu atribute din lumea noastra, sincer nu vad de ce ar avea nevoie dumnezeu de zile ( de zile avem nevoie noi), nu vad ce ce in rai trebuie sa existe verdeata si flori (asa ne-am imaginat noi lururile pentru a ne simti mai bine, nu vad de ce ar trebui se existe aceste lucruri), nu vad de ce ar trebui sa asociem iadul cu flacari si mai nou cu smoala, aste sunt niste lucruri pamantesti care nu au ce cauta in lumea de dincolo.

| chelstone explică:

Weed, '' "Deci cade toata Biblia"-Se spune ca dinozaurii au trait acum 240 milioane de ani in urma pana la 65 de milioane de ani pe cand Biblia a fost scrisa cu multi ani in urma, deci?''
Ai spus ca dinozaurii au trait acum 240 de milioane de ani... pe cand biblia a fost scrisa cu multi ani in URMA'' what?! tu nu stii ce vorbesti... se vede clar ca ai scris ca biblia a fost scrisa inainte de aparitia dinozaurilor, si nu dupa.
in urma = inainte de

| chelstone explică:

MadnessCafe, daca dumnezeu exista, el nu are timp, n-are nevoie de asa ceva

| carpediem a răspuns:

Pei noi avem biblia vol. 2 si probabil dinozauri sunt in vol. 1. Ce misto' e probabil vol.3. Cand apare?

| bebetho a răspuns:

"Astfel cei care au scris biblia nu ar fi putut sa vada dinozauri vii".
@WeeD : Cica, "Biblia este scrisoarea lui Dumnezeu pentru omenire, cuprinde 66 de carti scrise de 40 de autori inspirati divin."
E adevarat nu ar fi putut vedea dinozauri vii, dar nici nu ar fi putut pune la indoiala " cuvantul Domnului " sau mai bine zis " inspiratia divina" sau D-zeu biblic e un tip cu probleme de exprimare si nu a fost destul de explicit?!
In concluzie nu a existat nici o "inspiratie divina", doar o iluzie a ei. Sau o concluzie mai rautacioasa, dar realista din punctul meu de vedere, o carte scrisa de niste oameni inteligenti dar cu ganduri necurate, doriind sa manipuleze si dupa cum putem observa, au si reusit!
@chelstone:Ai grija cu subiectele astea, ca se enerveaza dragii nostri crestini, gen Lemonashu.

| MadnessCaffe a răspuns:

Va tot certati pe faptul ca 1 zi inseamna nu stiu cat pentru Dumnezeu. Uite aici un banc sa va luminati :

Moare un om si ajunge la Dumnezeu, acesta il intreaba pe Dumnezeu :

Omul : -Doamne cat inseamna pentru tine o mie de ani?
Dumnezeu : - 1 secunda
Omul : -Dar 1 miliard de dolari?
Dumnezeu : - 1 cent
Omul : -Doamne, da-mi un cent
Dumnezeu : -Asteapta 1 secunda laughing

Concluzia : Daca Dumnezeu exista sau nu pentru el timpul trece mult mai repede deoarece e o entitate vesnica si nu are notiunea timpului ca noi oamenii.

Dumnezeu e Atotstiutor, pai si as vrea sa il intreb, tu cum ai aparut?

| Andrei7520152 a răspuns:

Nu e nevoie sa provoci cu acuzatii de genul "biblia minte". biblia a fost scrisa intr-o perioada in care fosilele stravechi ale dinozaurilor nu au fost cunoscute. cu atat mai mult datate corect. datarea si arhivarea acelor fosile s-a realizat recent. desiguri ca cei care au scris scripturile nu aveau de unde sti

| GodBlessYou a răspuns:

@WeeD asta e explicatia ta? Pai dumnezeu nu stia de dinozauri, ca se presupune ca el o scris biblia ci nu omul, chiar sunteti asa de orbi si nu vedeti adevarul, biblia a fost creata de Romani pentru a controla masele de oameni nemultumiti, insa tu esti invatat de mic sa crezi in dumnezeu si nu-ti mai poti schimba opinia, iti este incuiata aceasta idee in cap nu ai cum sa nu o accepti, oricat de convingatoare sunt dovezile, in schimb daca s-ar dovedi ca exista dumnezeu eu as crede in el, imi las mintea deschisa pentru toate oportunitatile si schimbarile care se produc.

| WeeD a răspuns:

Subiectul dinozaurilor în Biblie este parte a unei dezbateri neîntrerupte din cadrul comunităţii creştine privind vârsta Pământului, înţelegerea corectă a Genezei, şi modul în care trebuie interpretate dovezile fizice pe care le gasim în jurul nostru. Cei care cred într-o vechime mai mare a Pamântului tind să considere că Biblia nu menţionează dinozaurii, pentru că, în conformitate cu argumentele lor, dinozaurii au murit cu milioane de ani înainte ca primul om să fi umblat pe Pământ. Astfel, cei care au scris Biblia nu ar fi putut să vadă dinozauri vii.
"Deci cade toata Biblia"-Se spune ca dinozaurii au trait acum 240 milioane de ani in urma pana la 65 de milioane de ani pe cand Biblia a fost scrisa cu multi ani in urma, deci?
.Si in primul rand ti-am dat exlicatii degeaba ca vad ca esi impotriva religiei.Tocmai tu te`ai gasit sa te dai destept pe TPU crezand ca ai gasit adevarul despre Biblie. Daca nu stii nu vorbi!

| WeeD a răspuns:

Chelstone am scris ca Biblia a fost scrisa cu multi in dupa ce au trait dinozaurii.(daca au trait, ceea ce nu prea cred)

| Măcrin a răspuns:

Corect, domne'! f. bun argumentul!
Quod erat demonstrandum

uite un om care nu-si cară degeaba capul pe umeri.
bine ca trebuie sa-ti confirme ultrasii religiosi parerile! daca ei sunt impacati cu ideile lor, de ce-i deranjezi tu?

| KaMy a răspuns:

Daca exista rau, trebuie sa existe si un bine. Cert este ca in toata lumea asta ese mult rau, dar mai mare este binele care o inconjuara. happy

| Etelca a răspuns:

Dar de unde stii tu sigur ca exista dinozauri. Oamenii spun ca au culoarea rosie,verde,albastra,dar de unde stiu oamenii daca atunci nu exista nici macar o fiinta umana de ii fac in carti verzi? Da, poate ca ei au existat pentru ca s-au aratat dovezi, dar nimeni nu poate stii ce a fost atunci.Nu mai spune ca Biblia minte, inca nu am avut ocazia sa citesc din Bimblie, dar o voi face!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E extraordinlingura si nemaipolonic cum la categoria asta, la intrebarile despre religie are toata lumea dreptate. Absolut toata lumea.