| NuAmGasitUnNume a întrebat:

De ce Pc-ul meu incepe sa mearga sacadat imediat dupa reinstalarea windows-ului? Stiu sigur ca nu virusii sunt problema.

Răspuns Câştigător
| Lightning1997 a răspuns:

Pe locul 3 la ce? Nu conteaza pe ce loc esti, conteaza cat ajuti si cat de folositoare sunt raspunsurile.Eu ti-am dat un sfat demn de luat in considerare.

18 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| horia2012 a răspuns:

- SCOATE CALCULATORUL DIN PRIZA.
Desfa calculatorul si curata-l de praf.
Mersul greu se datoreaza cresterii temperaturii procesorului sau mai rar a sursei de alimentare.
- Desfa calculatorul si sufla de praf.
- Poti sa folosesti aspiratorul dar cu grija sa nu scoti cabluri de pe placa de baza.
-Curata ventilatorul procesorului de praf, cu un betisor cu vata.
- Misca INCET radiatorul de pe procesor, (este sub ventilator).
Nu trebuie sa se miste absolut deloc.
Daca se misca, inseamna ca pasta de izolatie intre radiator si procesor s-a uscat, procesorul nu mai face contact total cu radiatorul si se incalzeste.
- Dupa ce l-ai curatat bine, il bagi in priza si ii dai drumul (asa desfacut).
Nu-i pune monitor, tastatura, nimic.
ATENTIE: NU BAGA MANA IN EL
TE POTI CURENTA.
Uita-te cum se invarte ventilatorul procesorului. Trebuie sa mearga foarte repede. Daca merge asa si asa(il vezi cum se invarte), inlocuieste-l.
Fa asta si mai stam de vorba.

| Decrepit a răspuns:

Cred ca ti-ai instalat Windows 7 Home Edition.Si mai cred ca PC-ul tau are o configuratie slaba, care nu prea duce W7. Daca il ai pre-configurat - la Windows ma refer - pe 64bit, asta poate fi una din cauze, pentru ca are cerinte ridicate, care poate sunt implinite la limita de catre calculatorul tau.Cauta un W7 configurat pe 32 bit sau incepe sa umbli in calculator, la piese.E mult mai usor sa aduni piese pentru calculator si sa-l cumperi piesa cu piesa, decat sa iei unul nou.

| NuAmGasitUnNume explică (pentru Decrepit):

Am win xp

| Decrepit a răspuns (pentru NuAmGasitUnNume):

Versiunea pe 32 sau 16 bit? Ia spune si configuratia PC-ului tau, plus ultimul antivirus sau program de firewall care a stat pe el inainte de reformatare.

PS : Verifica si procesorul cum merge.De obicei, daca mergea greu inainte de reformatare, merge greu si dupa.

| NuAmGasitUnNume explică (pentru Decrepit):

Frate, is paralel cu ce incerci tu sa-mi explici! ia spune ce sa fac, pot sa reinstalez windowsul ca iar dupa o saptamana merge greu si se blocheaza. ce sa fac?

| Decrepit a răspuns (pentru NuAmGasitUnNume):

Se blocheaza cel mai probabil din cauza ca ai ceva la procesor, mai exact la radiator.Versiunile astea de Win de care iti zic, pe 16, 32 sau 64 tin si de capacitatile calculatorului, dar exista si pe 8 biti si Win 98 care merg brici si acum.Ar fi interesant sa ne spui, nu cumva, recent, ti-a bazait infernal sursa de alimentare? Presupun ca stii unde este.Calculator zici ca doar se blocheaza,nu se incalzeste de la suprasolicitare.E un semn de bun,

Acum zi-ne matale,cat e puternic e procesul,si pe cati nuclei,unul,doi sau patru? Cat de puternica e placa video, de cine e facuta - nVidia sau ATI; cat RAM ai, cat HDD si daca ti se invarte procesorul cam sacadat - asta e semn ca ai legaturile si pasta slabite.Cel mai probabil, sursa de alimentare a patit ceva, dar tu da mai multe detalii.In asta si in procesor sta toata treaba, in momente de genul.

| AlexAtanasiu a răspuns:

Mai reformateaza odata pc-ul

| NuAmGasitUnNume explică (pentru AlexAtanasiu):

Cum?

| AlexAtanasiu a răspuns (pentru NuAmGasitUnNume):

Reinstalezi windows-ul acum imi dai funda

| Lightning1997 a răspuns (pentru AlexAtanasiu):

Funda nu are nicio importanta, ar trebui sa raspunzi pentru a ajuta, nu pentru puncte.Nu ai nicio sansa la vreun titlu daca nu raspunzi corect si folositor.

| AlexAtanasiu a răspuns (pentru Lightning1997):

Am raspuns corect asa facea si pcu meu inainte sa-l reformatez si implus am nev de puncte vorbeste cu mine cand ajungi pe locul 3 cum sunt eu

| NuAmGasitUnNume explică (pentru AlexAtanasiu):

No sa-ti dau funda, nu-ti mai pierde vremea.

| AlexAtanasiu a răspuns (pentru NuAmGasitUnNume):

Nu vreau funda neaparat dar m-a enervat comentariu lui

| AlexAtanasiu a răspuns (pentru NuAmGasitUnNume):

Si nici in top 10 nu-i

| Lightning1997 a răspuns (pentru AlexAtanasiu):

Pe locul 3 la ce? Nu conteaza pe ce loc esti, conteaza cat ajuti si cat de folositoare sunt raspunsurile.Eu ti-am dat un sfat demn de luat in considerare.

| cristianzgz3 a răspuns:

Depinde de configuratia pc-ului tau daca
sau de la windosul tau

| NuAmGasitUnNume explică (pentru cristianzgz3):

Fi mai explicit te rog