| Oliwer123 a întrebat:

Mi-am fractura degetul mic de la mana si de o zi în coace am jumatate de mana umflată.Cum as putea sa scap de durere + imi va trece si acasa fara sa o pun in ghips? Îmi misc degetul putin cam greu.Astept păreri si in cat timp imi v-a trece?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai osul rupt, atunci nu e indicat sa-l fortezi INCA cel putin 3 luni dupa indepartarea ghipsului (6 saptamani), pana ce "sudura" se intareste suficient. In caz contrar, la un efort mai mare, "sudura" se poate rupe iarasi.

Daca este doar o luxatie, atunci dupa 2 saptamani de pauza de recreere poti relua antrenamentele.

Evident, in toate cazurile ai nevoie si de o pauza de acomodare dupa indepartarea ghipsului.
.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Doar facand o radiografie se poate afla ce s-a intamplat si ce tratament trebuie aplicat.

Daca ti-ai fracturat degetul, atunci trebuie fixat cu ghips, altfel va fi deformat ca la un monstru si vei avea dureri dese.

Daca este doar o entorsa /luxatie, atunci se pune la loc, faci comprese si isi revine in cateva zile.

| Oliwer123 explică (pentru Bula):

Daca nu imi v-a trece durerea in câteva zile si nici umflatura*, v-a trebuii* sa ma duc la doctor?

| Bula a răspuns (pentru Oliwer123):

Cu cat mergi mai tarziu la doctor, cu atat te va dura mai mult.

Daca e ruptura, tot se va lipi cumva, dar ai mari sanse sa-l confuzi cu degetul mare... de la picior.
big grin

| Oliwer123 explică (pentru Bula):

Am fost azi la spital si ce sa vezi, aveam degetul rupt, mi-a facut radiografie si mi-a bagat toata palma in ghips

| Bula a răspuns (pentru Oliwer123):

Ok
Peste 6 saptamani se va scoate, oar alta data ai grija unde-ti bagi mana... big grin

| Oliwer123 explică (pentru Bula):

Inca o intrebare, dupa ce imi v-a scoate ghips-ul imi voi putea continua antrenamentele la sala? P.S: Doctorul mi-a spus ca voi sta doar intre 2/4 saptamani cu mana asa.

| Bula a răspuns (pentru Oliwer123):

Daca ai osul rupt, atunci nu e indicat sa-l fortezi INCA cel putin 3 luni dupa indepartarea ghipsului (6 saptamani), pana ce "sudura" se intareste suficient. In caz contrar, la un efort mai mare, "sudura" se poate rupe iarasi.

Daca este doar o luxatie, atunci dupa 2 saptamani de pauza de recreere poti relua antrenamentele.

Evident, in toate cazurile ai nevoie si de o pauza de acomodare dupa indepartarea ghipsului.
.

| Freya1 a răspuns:

De unde sti ca e fracturat daca nu ai mers la medic?
Daca ai un os fracturat nu mai poti sa misti membru.Mergi la un medic si vezi ce ai ca sa nu ai probleme mai in colo

| AlexIm123 a răspuns:

Și eu am o problema dar cu umarul, astăzi când am urcat scările am căzut și m-am sprijinit în mâini și la umarul drept ma doare când îl mișc, crying((