| BoAfan a întrebat:

Exista ceva sa poti invata mai repede in afara de pastile si sa citesti de 20 de ori lectia pe care o ai de invatat apoi sa scrii ce ai memorat ,zic daca exista vreun fruct sau vreo mancare sau orice altceva in afara de pastile si sa citesti lectia de 20 de ori si apoi sa scrii ce ai memorat . dau funda cine ma ajuta

6 răspunsuri:
| adriangabor92 a răspuns:

Memo plus

| unknownn a răspuns:

Mecanismul invatarii: intai citesti, ca o simpla lecturare a ziarului, apoi recitesti, incercand sa intelegi ceea ce citesti, dupa un timp (functie de fiecare individ in parte) urmand repetitia.
Tot ceea ce este repetitiv, fixeaza cunostiintele, explicatia fiind una strict medicala, avand ca baza sinapsele neuronale.

| EstiFericitaSauTrista a răspuns:

Nu recomand,ciocolata,deoarece agita si creste nervozitatea.

Incearca sa iti faci timp pentru sport.

Sportul ajuta si memoria.

Pe langa niste vitamine nu strica, sau mese rare si bogate.

Si mai este eventual o metoda mai neobisnuita sa privesti un punct mai mult timp fara sa clipesti, regleaza memoria.

| wizopo2 a răspuns:

Daca ar merge asa si la mine cu cititul lectiei de 20 de ori, as lua numai 10 la scoala... Oricum singurul lucru care il stiu ca te ajuta cu memoria e Lecitina... A si mai era si MemoPlus, dar nu recomand folosirea amandurora.

Răspuns utilizator avertizat
| Mirea_Emilian_1994 a răspuns:

Da. Deci ciocolata poate ajuta.
Dar iti zic ca cea mai buna metoda este repetitia!