| mih5a a întrebat:

Hei! Am o problema cu cardul de memorie.De fiecare data cand incerc sa descarc ceva de pe el imi apar toate fisierele sub forma de shortcut si nu imi da voie sa le deschid.Ce as putea sa fac sa repar asta?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Click dreapta pe iconita de card/stick, alegi "format", apoi "start".
Instaleaza un antivirus (daca nu ai deja) in calculatorul tau, pentru a evita astfel de neplaceri.
Daca vrei sa recuperezi poze de pe el, inainte de a formata, descarca si foloseste "pc smart recovery" de pe net (e gratuit) si stocheaza-le pe o partitie in calculator. Apoi formatezi cardul.

4 răspunsuri:
| Nitescu_Theodor_1995 a răspuns:

Dacaai un card de memorie de tip flash[are un buton pe lateral de blocare=lock] atunci s-ar putea sa ai cardul blocat. deblocheaza-l mutand butonul de pe lock in sus si atunci ar trebui sa nu mai ai problema asta. sper ca ti-am fost de ajutorbig grin [nu stiu ce ar putea sa aiba daca nu este card de tip flash. ai putea sa il formatezi atunci, dar iti pierzi tot ce ai pe el asa...]

| mih5a explică (pentru Nitescu_Theodor_1995):

Cardul e micro sd. big grin

| Nitescu_Theodor_1995 a răspuns (pentru mih5a):

Daca nu are niciun buton de lock pe lateral, atunci trebuie sa il formatezi

| Rsganne a răspuns:

Am mai patit si eu asa si l-am formatat...