| lenesoi a întrebat:

Hei buna TPU am nevoie de ajutorul vostru nu am nici o sursa de net am laptop cu wifi si prind vreo 2 de la vecini si au parola imi dati si mie va rog un link ceva cu un program de spart parola wifibig grinbig grin raman indatorat dau funda scuzatimi categoria nu stiam la care exact sa pun:d

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

laughing nu exista asa ceva. e vrajeala. a durat prea putin. in afara de atacuri cu dictionar de cuvinte sau bruteforce nu ai cum.
cu bruteforce e exclus pentru ca a durat prea putin, iar cu dictionar la fel. e o parola nu foarte comuna, greu de ghicit.

de asemenea ce am vazut e ca a bagat doar numele SSID ceea ce e o alta mare vrajeala. pentru ca pot fi 2 retele wireless cu acelasi nume.

4 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

rolling on the floor nu cred ca ai rabdare sa faci asta...
sunt programe care incearca parole, in baza unui dictionar prestabilit, sau prin brute-force
prin dictionar: incearca toate parolele dintr-un fisier. acestea pot fi putine deci ineficient

prin Bruteforce: incearca parole de anumite lungimi de la a la z de la 0 la 9 cu toate semnele de gen?/:'!@#$% si asa mai departe.

chestia asta poate fi eficienta dar dureaza extraordinar de mult, atat timp cat nu stii macar numarul de caractere din parola, sau tipul de caractere numerice sau alfanumerice.
daca o parola ar avea 8 caractere ar insemna cam 100 miliarde de combinatii.

cu un calculator normal ar dura ani laughing.

mai bine ai vorbi cu vecinii sa cotizezi la abonamentul de net si sa iti dea parola laughing

| lenesoi explică (pentru Danzell):

Eu am vazut asta https://www.youtube.com/watch?v=2VBD572xe1M si cred ca merge da nu stiu de unde iau programu in alt video tot acest program scria ca este free da nu-l gasesc :D si n-am ce vb cu vecini ca i cunosc fb si nu ar accepta

| Danzell a răspuns (pentru lenesoi):

laughing nu exista asa ceva. e vrajeala. a durat prea putin. in afara de atacuri cu dictionar de cuvinte sau bruteforce nu ai cum.
cu bruteforce e exclus pentru ca a durat prea putin, iar cu dictionar la fel. e o parola nu foarte comuna, greu de ghicit.

de asemenea ce am vazut e ca a bagat doar numele SSID ceea ce e o alta mare vrajeala. pentru ca pot fi 2 retele wireless cu acelasi nume.

| BombonikThaa a răspuns:

Asa ceva nu se face este ilegal! mai bine ai vorbi cu ei sa contribui la abonament ar fi mai simplu!

| Vasu27 a răspuns:

In aceeasi situatie ma aflu si eu cateodata, dar mai bine ar fi sa intrebi despre parola.Asa cred eu, decat sa astepti atat.