| Gerard9965 a întrebat:

Hei TPU.
Planuiesc sa imi achizitionez un telefon prin Mai, dar nu stiu.
Mama imi zice sa iau un S6 edge, iar eu vreau un Iphone 6s.
In orice caz, e probabil sa il iau de la un amanet pe care il stiu, si are produse aproape noi...

Deci, ajutati-ma sa ma decid intre un Samsung s6 edge, un Iphone 6s si un Samsung S7 ( Posibil) cu argumente. Funda

Răspuns Câştigător
| danutz2006 a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci cu el. Daca il vei folosii doar ca un simplu telefon pe care sa mai intri pe internet, Facebook, etc atunci S6-le este o varianta buna, pretul a scazut si va mai scadea si tot asa.
Daca in schimb vrei sa treci de la actualul tau tel la unul mai bun cu o valoare mai buna la o eventuala revanzare atunci eu te-as sfatuii sa iei in calcul doar Iphone7 si Samsung 7 ( fie el simplu sau edge) deoarece peste 1-2 ani vei putea obtine pe el un anumit pret care sa te ajute sa treci mai usor la un nivel mai sus. Daca iei acum un S6 nou sau second cu un pret intre 1200 - 1400 lei atunci peste 1-2 ani vei obtine pe el maxim 7-800 lei deoarece pe piata va exista deja S8 sau S9 si tot asa.
In concluzie daca vrei un tel util la un pret bun ia S6, daca vrei sa ai tot timpul in mana un tel care este ultimul sau printre ultimele lansate atunci ia S7 sau I7.
Decizia e la tine.

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ia-ti nou din magazin. Sa nu vii apoi sa te vaiti pe aici ca nu functioneaza corespunzator. S7 Edge.

| untu a răspuns:

Nu lua de la amanet care a fost folosit telefonul (e posibil sa fie defect s-au blocat), s-ar putea sa se razgandeasca proprietarul si cumpara inapoi telefonul! Iti recomand sa cumperi un smartphone bun de la magazinele Germanos, Orange sau Vodafone, Samsung Galaxy S 7 (Edge), mult mai bun decat Iphone! Daca vrei mai ieftin si mai bun, sugerez sa iei un Huawei P9 Lite (nu costa mult pana la 1000 de lei).

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru untu):

Tu ai habar cum functioneaza un amanet? Odata ce e scos la vinzare, pa-pa. Fostul proprietar nu mai e proprietar deja. happy
Ca sa raspund la intrebare, bani aruncati pe geam. Luna trecuta am cistigat peste 10.000 RON si ma batea gandul sa imi schimb telefonul (un ZTE Open C pe care am dat vreo 100 de dolari cu ~2 ani jumatate in urma), dar tot mi se par bani aruncati aiurea si la unul de ~1000 RON, atita vreme cit asta pe care il am isi face treaba, desi uneori mai incet. Tu ce produci ca sa se justifice banii astia? Nu mai bine iei si faci un curs de calificare/meditatii/sport de banii aia?

P.S. On-topic, de banii aia nu as lua nici Galaxy, nici aifon. Fie un OnePlus 3/3T, fie un Huawei P10 (inca nu e lansat) sau un Huawei Mate 9.

| untu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

La ce ai castigat peste 10.000 Ron? Cum ai castigat?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru untu):

Prin munca, nu pariuri sau alte bazaconii.

| untu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Foarte bine! Asa da! Felicitari!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru untu):

Multumesc, se putea si un pic mai bine, dar oricum. Faptul ca intr-o luna cistig si peste 12-13.000 asta nu inseamna ca gata, sa ma arunc pe un telefon de 3-4000, cand fac aceeasi treaba cu unul de 10 ori mai ieftin. Majoritatea romanilor au prioritatile complet date peste cap. De 3-4000, pusi deoparte in fiecare luna, poate ca peste ceva timp imi pot permite un curs de specializare/certificare care imi va spori veniturile si in termen lung imi voi permite sa angajez 2-3-4 omusteni care sa munceasca si sa fie platiti omeneste. Pina una-alta, sunt one-man-show si marele program pesede nu ma ajuta cu nimic daca vreau sa mai angajez pe careva. Ca da pomeni la bugetari si alti amariti, asta e partea a doua.

| Mimo2 a răspuns:

S6 edge.
Dar tu decizi

| OanaDs a răspuns:

Eu am Samsung j5 2016 si vrea sa zic ca sunt foarte multumita de el.tu decizi

| Rusen_Elena_1994 a răspuns:

Eu am Samsung Galaxy s6 si este foarte bun si rezistent ..galaxy7 nu este bun se strica foarte repede

| qBrIanA a răspuns:

Din cate stiu, Samsung cu edge se sparge foarte repede, iphone 6s este destul de bun si iti va fi de asutor, iar Samsung 7 este si el bun dar iphone 6 resista mult mai mult la cazaturi (de exemplu iti scapi delefonul de la o inaltime destul de maricia, Samsung S7 sar pute sa se sparga destul rau).

| BonJovi62 a răspuns:

IPhone 6s este mult mai ok! Samsung se viruseaza foarte recede