| Cristina2305 a întrebat:

Hello! Tocmai am aflat ca blocul in care m-am mutat cu chirie de 4 zile nu sta foarte bine cu caldura iarna, iar eu stau și la etajul 9/9. Pot anula contractul de inchiriere si sa imi recuperez si garantia?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În contractul de închiriere dacă este bine conceput, ar trebui să scrie în ce condiții îl poți anula. Dacă nu scrie, anunți verbal și în scris pe proprietar și negociezi cu el recuperarea garanției.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Poti sa il anulezi insa... nu stiu daca poti sa iti recuperezi si garantia. Daca contractul este facut pe o anumita perioada, tocmai dupa ce termini acea perioada poti sa iti recuperezi garantia. Stiu asa ca in toate chiriile in care am fost am intalnit acest caz. Dar ar trebui sa scrie si in contract asta.

| Vântulalb a răspuns:

Reproseaza-i ca nu ti-a spus adevarul si cere rezilierea contractului. Puteai sa alegi sa stai in frig, dar in cunostinta de cauza nu fiind inselata.
Desigur, el va gasi motivatii, sa-ti spuna ca toata lumea stie ca asa este in oras, etc. Nu te lasa intimidata.