| Daniellllll1 a întrebat:

Hey TPU!
As dori o informatie,o sa ma transfer de la Mate-Info la Filo,si vreau sa stiu la Limba Latina din ce o sa trebuiasca sa dau testul de diferenta,pentru ca sunt chiar prastie,si as vrea sa stiu ceva pe cand incepe scoala,as vrea sa stiu cam in ce o sa constea acel test,si cam ce ar trebui sa invat (daca stie cineva, ofc)
Funda!

2 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Îţi va spune profa/proful şi faci rost de un caiet de latină de la colegi(vor fi subiecte bazate pe ce au făcut ei la ore). Oricum diferenţele astea sunt doar o formalitate, nu trebuie să îţi faci prea multe griji.

| vladuss09 a răspuns:

Sunt la filo, si am avut cateva transferuri in clasa. In primul rand cere caiet de la un elev de la filo, iar testul o sa il dai din: Declinari, analiza (functie sintactica, val. morfologica, caz, diateza...), povesti (sunt niste legende ce trebuie sa le sti), Traduceri (o sa i cateva propoziti, max 3-4, care sa le traduci, iar jos o sa ai un dictionar cu fiecare cuvant tradus, iar tu daca inveti timpurile si tot o sa stii sa faci propozitia la timpul corespunzator).

P.S. Nu am invatat niciodata acesta materie si nici nu am sa invat pentru ca mi se pare ceva inutil, mai bine facem o ora de romana in plus decat latina. Chiar nu te ajuta cu nimic materia asta de ca**t, dar in cosecinta am avut note destul de bune 7-9, mai luam si cate un 3 dar avand in vedere ca nu invatam eram multumit.

Sper ca te-am ajuta si nu te-am zapacit cu povestiile mele laughing
Succes!