| Anaaa28 a întrebat:

Maine dau teza la mate dar nu prea stiu volumul. imi da cineva formula?

Răspuns Câştigător
| VioViorel1799 a răspuns:

Volumul este egal cu lungimea ori latimea ori inaltimea; V=L*l*h
P.S.: Rezulatul va fi in unitati de capacitate(mm la a 3-a, cm la a 3-a, m la a 3-a)

8 răspunsuri:
| Furculingură a răspuns:

V = l^3 ( latura la a 3-a )
V = l x L x h

| MytzaMytz a răspuns:

Latura inmultit cu latura inmultit cu latura deci latura la a 3 a.

| هوراس a răspuns:

Http://www.mateonline.net/geometrie.htm
aici trebuie să cauți :) succes :D cam târziu pentru teze

| AlexaSiAtat3 a răspuns:

Volumul cubului -l^3
v. paralelipipedului dreptunghic - Lxlxh
Funda?

| BountyLoverXD a răspuns:

Volumul la ce? la cub sau paralelipiped dreptunghic e a x b x c adica lungime ori latime ori inaltime, intelegi? big grin Da fii mai explicita, volumul la ce?

| Happppy1 a răspuns:

Buna!
Volum cub = latura la a treia
Volum piramida = Arie baza • inaltime supra 3.
Daca e piramida triunghiulara regulata Arie baza= Latura la patrat radical din 3 supra 4.
Daca e piramida patrulatera regulata Arie baza e latura la patrat.
Volum tetraedru(piramida cu toate fetele triunghiuri echilaterale) = latura la a treia radical din 2 supra 12.
Volum paralelipiped= L • l • h
Volum prisma = Arie baza • inaltime
Tot la fel ca la piramida, aria baza daca este patrat este latura la patrat si daca este triunghi echilateral este latura la patrat radical din 3 supra 4.
Sii...cam atat..succes la teza!

| ZuZaUatDăFac a răspuns:

V = l x 3. Sper că te-am ajutat şi că înțelegi. happy